Youtube Kanalımız

Yalnızlık

çıkarım yapma bilimi yalnızlıkBu incelememizde Yalnızlık konusunu çıkarım yapma bilimi açısından inceledik.


Çıkarım Yapma Bilimi'nin belki de en zor evresidir yalnızlık. Bu evrede kişi kendisiyle baş başa olduğu için sürekli bir arayış içindedir. Bu arayış yeni bir sevgili, yeni maceralar vb. şeyler olabilir. Kişi bu evrelere girişlerde hazırlıklı olmak için çıkarım yapmaya başvurabilir. Bu durum çıkarım konusunda sorun çıkarabilir çünkü kişi aşırı ayrıntı arar ve istediğini elde edemeyince bu onun üzerinde sinire, strese ve gerginliğe yol açabilir. Aslında bu evreyi başarıyla geçebilen kişi artık çıkarım yapma konusunda hiçbir engele takılmayacaktır. Bu evreyi çıkarım yapma konusunda bir baraj olarak görebilirsiniz. Yalnızlıktan kastımız aslında dar bir kavram değil. Örneğin sevgiliniz olmayabilir, uzun zamandır kimseyle görüşmüyor olabilirsiniz veya artık yaptığınız şeyler size sıkıcı gelmeye başlamış olabilir. Bu tip durumlarda içinize kapanmamaya ve daha sosyal olmaya çalışın. Birçok konuda olduğu gibi çıkarımda da yalnızlık sizi kötü etkiler özellikle de yaptığınız çıkarımlar hoşunuza gitmezse. 2 yıldır sevgilisi olmayan biri üzerinden örnek verelim. Kişi 2 yıldır yalnız muhtemelen bu durumdan sıkılıp artık sevebileceği birini aramaktadır fakat kendine uygun birini bulamaz bulsa da sürekli o kişi hakkında ayrıntı aradığı için kişiyi istediği derecede sevemez. Bizim önerimiz yalnızlık gibi tehlikeli durumlarda kendinizle konuşmanızı bırakmak. Her insan kendisiyle konuşur bazen gün içinde bazen geceleri. Kendiyle konuşmak her insan için aynı tepkiyi vermez. Kimisi için bu durum gerçekten normalken kimisi delirdiğini düşünebilir. Yalnızlık durumunda kişinin kendiyle konuşmasının psikolojisini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Bir sonuca bağlamamız gerekirse hiçbirimiz Sherlock olmak zorunda değiliz. Bizler robotta değiliz. Çıkarım her zaman vardır fakat yalnızlıkta sizi her zaman izler. Gerçek çıkarımlar kendini kalabalıkta belli eder.


Ayrıca geri döndük deyip paylaşım yapamadığımız için sizlerden tekrardan özür diliyoruz. Bunun sebebi artık paylaşacak kaliteli bir içerik bulamamızdır. Siz değerli takipçilerimize basit içerikler sunmaktansa daha kaliteli şeyler sunabilmek için az ve öz çalışıyoruz. Güncel olarak bizlere soru, görüş ve isteklerinizi bildirmek için sosyal medya hesaplarımızdan yada cikarimyapalim@gmail.com adresinden bize mail atarak ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim.

4 yorum:

 1. Teşekkürler. İçerik belki ingilizce vardır. Yabancı siteleri araştırın. Çıkarırsın bir şeyler :) Youtube'da Ronnie White mıydı neydi öyle bir abi vardı. Hatta Sherlock'un kendi sitesi bile var :) http://www.thescienceofdeduction.co.uk
  http://www.johnwatsonblog.co.uk

  YanıtlaSil
 2. Geri gelirseniz gerçekten sevineceğim ve özellikle sizden tek isteğim çıkarım yapma örneklerini fazlalaştırmanız ve bunların günlük hayatta bile görebileceğimiz şeylerden olması. Mesela bir kulda ders dinlerken hepimiz aralıksız olarak 40 dakika boyunca hocaları dinleme zorunluluğuna sahibiz. Sizcede gözlem için harika bir fırsat değil mi ? Mesela giyim tarzından nelerin çıkarılabileceğini sonra mimik ve jestlerinden, ses tonundan, konuşma tarzından, saçının şeklinden... Bana kalırsa çıkarım için harika bir örnek olurdu.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba sizden tek istediğim daha fazla paylaşım özellikle çıkarım yapma örneklerinden mesela okulda ders dinleme ortamı bu iş için oldukça uygun değil mi ? sonuçta aralıksız 40 dakika hocayı gözlemleyebilme hakkına sahibiz neden bunu kullanmayalım ki ? Saç kesimi, ses tonu, konuşma tarzı, giyimi...

  YanıtlaSil