Youtube Kanalımız

Çıkarım Örneği 4


Merhaba arkadaşlar, bu paylaşımımızda internette araştırma yaparken denk geldiğimiz bir çıkarım örneğini sizler için hazırladık.


İş Görüşmesi Kıssadan Hisse


Basit bir iş görüşmesine gittim geçenlerde. Odaya girdiğimde sade bir görüntü vardı. Beyaz bir çalışma masası üzerinde iki tane resim çerçevesi. Kalemlik, not kağıtları ama sıradan üzerinde otelin adı yazanlardan değil, şu kırtasiyelerde 8-12 yaş arası için satılan renkli dikdörtgen kağıtlardan. 
Bir bilgisayar, telefon her şey inanılmaz derecede düzenliydi. Yani o kadar düzenliydi ki kadının cep telefonu, not kağıtlarına paralel duruyordu. Onun haricinde odanın sade bir görüntüsü vardı. Masanın altı kapalıydı, çöp kutusu masanın yanında duruyordu. Çalışma masasının hemen arkasında yaklaşık 1 metrelik bir dolap vardı üzerinde üç tane daha fotoğraf çerçevesi duruyordu. Aralarında ufak tefek oyuncak arabalar vardı. Hemen üzerlerinde şu not iğnelediğiniz, mantar çerçevelerden vardı. Üzerinde de küçük bir çocuğun yaptığı belli olan 2 resim vardı. Yerler beyaz fayanslarla kaplıydı ve çok temizdi. 2 saksı çiçek vardı biri kapının girişinde sağda, diğeri de masanın arkasında ki dolabın yanında. Pencere sol taraftaydı. Yazı yazarken sağ elini kullanan biri için ışığın sol taraftan vurması bile düşünülmüş olduğuna göre... Oda tam anlamıyla ofis için dizayn edilmişti.


Kadının güzel bir yüzü vardı. Genç duruyordu ama yüzünden ve tavrından bir acı seziyordunuz. Sanki ya hayat onu yormuş ya da bu, bu gün aldığı 100. iş görüşmesi falandı. İyi giyiniyordu. Çok yüksek bir ücretle çalıştığını sanmıyorum. En azından arkadaki iki erkek çocuğunun resmine ve resimde ki yere bakarsanız, çok para harcamayı seven fakat, kazandığı paranın buna yetmeyeceğini bilen birine benziyordu. Belki de eşi iyi kazanıyordur. Gerçi fotoğrafların arasında eşi de yoktu, ya ayrılmışlardı ya da ölmüştü. İlk seçenek daha ağır gibi duruyor. Çünkü tek başına iki çocuğa bakıp, tatil yapıp aynı zamanda marka giyinebilecek bir işte çalışmıyordu. Marka düşkünü olduğuna göre gösterişi seven biriydi. Çok büyük ihtimalle aslan burcuydu yani. Geldiği mevkiden de yola çıkarsak, lider, kendine güvenen, onurlu, cesur, inatçı, yaratıcı, güçlü, otoriter, canlı, cömert, asil, gururlu, övgü bekleyen, gösterişi seven, dikkat çekmek isteyen, neşeli, sıcakkanlı bazen de kendini beğenmiş, ukala, küstah.


Buradan yola çıkmayı düşündüm önce. Konuşmamız sırasında onu geldiği mevkiden dolayı biraz övdüm. Espri yapmasına izin verdim ve sanki çok komikmiş gibi güldüm. Yaptığı esprinin çok akıllıca olduğundan söz ettim. Kendini övmesine izin verdim ve çoğu zaman onu onayladım. Birkaç fikrinde karşı olduğumu belirttim ki yaptığım yalakalığı çakmasın. Çocuklarından bahsetmesini sağladım. Çok zeki iki çocuk gibi durduklarını, tıpkı annelerine çektiklerini söyledim. Çocuklarının başarılarını ona bağlamak için önce okullarında ki başarılarını sordum. Ardından, babalarından nefret ettiğini varsayarak, (çünkü babalarına dair odada hiç bir şey yoktu) "zekalarını kimden aldıkları belli" dedim. Onu öyle bir yerden yakaladım ki, iş görüşmesinde böyle şeyler olmaz, ama o anlatmaktan kendini alamadı.


Çoğu zaman insanlar tanımadıkları insanlara kendilerinden daha rahat söz ederler, çünkü tanımadığı birine yalan söylemek zorunda olmazsınız. Nede olsa o sizin ona anlattıklarınızı sizin çevrenizden biriyle paylaşamaz. Normal şartlarda kimse kimseye bu şekilde ailevi konulardan söz etmez ama odaya girdiğimde kapalı bir masa olmasına rağmen, çöp kutusunu dışarıya koyan bir insanın hiç bir şeyini saklama gereği duymayacağının çıkarımını zaten yapmıştım. Bilirsiniz ki genelde çöp kutularının ağızları kapalıdır. Ya da gizli saklı yerlerdedir, mutfakta dolap içindedir, ofiste kapalı masa altında. Onlar çöpünüzdür ve istemediğiniz şeyleri herkese göstermek istemezsiniz.


Bana işe ne zaman başlamak istediğimi sordu. Akıllıca bir cevap vermem gerekiyordu. Çünkü karşımdaki kişi zeki ve kurnaz değildi ama yaratıcıydı. Küçük çocuklarının yaptıkları resimleri yaratıcı bulup iş ofisine asan birine basit cevap vermek yeterli olmaz diye düşündüm. "Paramı ödediğiniz sürece ben hep hazırım isterseniz şimdi bile başlaya bilirim." Dedim. Daha ilk ciddi soruda tam sıçtığımı düşünüyordum ki. İkinci soru geldi. "Her zaman para endeksli mi çalışırsın?" dedi. Bende "Aldığım paranın hakkını veririm" dedim. Yani "Düşündüğün ücretten daha az bir ücretle işe başlarsan, tam kapasite ile çalışmazsın yani" dedi. Bende dedim ki "sıçtım."

Daha da uzadı ama sonuç olarak işe çağırmadılar. Hal bu ki çok iyi bir analiz yapmıştım. Sanırım biraz daha çalışsam iyi olacak. 


Benim bir iş başvurusu seminerine ihtiyacım var.  Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim6 yorum:

 1. aslan burcuydu dan sonra okumayı bıraktım

  YanıtlaSil
 2. burç olaylarını gözlem yaparken karıştırmamak lazım.baba sürekli yurtdışındadır çocukların okullarını düşünersek servis falan filan anneninde işi varsa o zaman babanne çocuklara bakıyordur eğer dediğiniz kadar temizse evin temizliğinide öyle düşünebiliriz yani pazartesi iş başvurusuna gitmiştir adamımız pazar günüde ev işi yaparken belini incitmiştir kadınımız ya da regl.iyi gözlem yapılmış ama şirket klişe sorularınıda bilmek lazım hele ki adamımız yeniyse çünkü çoktan bunlarla yüzleşmesi lazımdı her neyse hadi iyi günler.

  YanıtlaSil
 3. Kadının kocasıyla ilgili bir husus daha olma ihtimali muhtemel, resimlere çeken fotoğrafta görünemez...

  YanıtlaSil
 4. çıkarım o kadar garip bir şey ki ömrün boyunca uğraşsan ustalaşamazsın hiç unutmam zaten konuşmadığımda genelde insanları izlerdim hatta bir arkadaş regl olmuştu aralarında sadece ben görmüştüm sonra sherlockla tanıştım şimdi en azından artık insanları boşa izlemiyorum bir sebebim oldu artık izlemem için insanları ...

  YanıtlaSil
 5. Kusura bakma ama asıl sıçışın kadına özelini anlatmasına fırsat vermek olmuş. Kendi ağzınla dedin insanlar özelini, tanımadığı bir başka deyişle tanımayacağını insanlara anlatır. Tanıyacağı, karşısına tekrar çıkabileceğini düşündüğü insanlara değil

  YanıtlaSil
 6. ben kelevra ya katılıyorum. ofisin düzenli olmasından ve babanın resmi olmamasından babanın ya uzun iş seyahatlerine çıktığı yada başka bir yerde çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak çöp kutusunun dışarıda durmasından böyle bir sonuç çıkaramazsın. Açıkçası ben gayet özelimi gizleyen ve özelimin başkaları tarafından görülmesinden hiç hoşlanmam. Ancak çöp kutusu veya diğer eşyalarımın olduğu yerler odamda olası görülebilecek yerlerde. Üstelik evde daha çok özel olur. Bilirsiniz. Ancak ofisteki çöp kutusunun içinde ne olabilir ki onun özeli ile ilgili? Tabii ki de genel olarak çöp kutularının kapalı yerlerde olması aşikar. Ancak bundan böle bir sonuç çıkarmak için daha fazla örneğe ihtiyacın var.

  YanıtlaSil