Youtube Kanalımız

The Abominable Bride'ı DETAYLI İNCELEDİK


Sherlock’un özel bölümü ‘’The Abominable Bride’’ (Korkunç Gelin) 2 yıl aradan sonra 1 Ocak gecesi yayınlandı. Bölümü merakla bekleyen ve sadece Viktoryan dönemde bir hikaye izleyeceğini düşünen seyircileri fazlasıyla şaşırtan bir bölüm oldu. Metaforlarla ve önceki bölümlere göndermelerle dolu olan bölüm bizleri heyecanlandırdı ve kısmen kafamızı karıştırdı. Bu yazımızda Korkunç Gelin’in hikayesini bir kez daha inceleyip, soru işaretlerinizi gidermeye çalışacağız.


Her şeyi Sherlock'un zihninde olduğumuzu bilerek düşünelim. Watson ve Holmes, Stamford sayesinde tanışıyor, tıpkı normalde olduğu gibi. Watson, The Strand gazetesinde Sherlock'un vakalarını yazıyor. Herkes kendisinden hikayelerde yeterince bahsetmediğinden yakınıyor :) Viktoryan dönemin Baker Street’i ve 221B adresiyle tanışıyoruz. Ancak evde kimliği belirsiz bir ‘müşteri’ var. Sherlock bu bilinmeyen kadın için ‘’Eşi onu 'süpheli ahlakı olan nahoş bir arkadaşı' için terk etmiş.’’ diyor :)Bu kadın elbette Mary. Sherlock zihninde John'un, kendisi için Mary'yi terketmiş olabileceğini düşünüyor :) Aynı zamanda Sherlock, Mary'yi John'dan önce tanıyor. Modern dönemde de Mary'nin kimliğini John'dan önce ortaya çıkarmıştı.Watson ve Mary tartışırken, Sherlock uzaklara dalıyor. ‘’Bazen bir davayı çözmek için başka bir davayı çözmek gerekir.’’ diyor. Burada söylemek istediği, Moriarty davasına ışık tutabilmek için, önce Korkunç Gelin'in davasını çözmesi gerektiği. Bildiğiniz gibi 2. sezon finalinde Moriarty kendini kafasına kurşun sıkarak öldürmüştü. Ancak 3. sezon finalinde ‘’Miss me?’’ (Beni özlediniz mi?) diyerek bizlere bir sürpriz yapmış ve geri dönmüştü. Bu bölümde Sherlock, Korkunç Gelin’in intiharı aracılığıyla aslında Moriarty’nin nasıl sağ kalabildiğini anlamaya çalışıyor. Çok eski bir dava diyor, oysaki dava o dönemde geçiyor, yani yeni. Bunu modern dönemdeki Sherlock olarak düşündüğü için söylüyor. Çok derine, kendi içine dalması gerektiğini söylüyor, bunu da yüksek dozda uyuşturucu kullanıp uykuya dalarak yapıyor. Lestrade geliyor ve Korkunç Gelin'in olayını anlatıyor. Kafasına kurşun sıkarak intihar etmiş, ama hala yaşıyor. Tıpkı Moriarty gibi.


Watson olayın çözümü olarak, ikizi olabilir diyor. Pek çoğumuzun düşünmüş olabileceği bir ihtimal üzerinde duruluyor. Sherlock ise cevabın hiçbir zaman ikizi olmayacağını söyleyerek bu teorinin yanlış olduğunu kesin olarak bizlere anlatıyor.
Gelin davası tartışılmaya devam edilirken, duvarda kırmızı bir ‘’YOU’’ yazısı görüyoruz. Bu bize The Reichenbach Fall’da gördüğümüz ‘’IOU’’ (sana borçluyum) yazısını hatırlatıyor. Sherlock, gelinin yazdığı söylenen bu yazıyı bir erkeğin yazmış olduğunu söylüyor. İşte tam bu noktada eminim ki çoğumuz, aslında Moriarty’nin ihtiharını çözmeye çalıştığını fark ediyoruz.


Morgda alışık olmadığımız bir halde gördüğümüz Molly gibi, Mycroft’u da görünce oldukça şaşırıyoruz. Sherlock ağabeyini zihninde, obez ve çok yakında ölecek biri olarak canlandırıyor. Hatta ağabeyinin ömrü konusunda iddiaya giriyorlar. Bunların bir sinyal olduğu ve Mycroft'un önümüzdeki sezon ölebileceği düşünülüyor. Mycroft, Sherlock'a Lady Carmichael'ın davasını veriyor. Bu dava da Korkunç Gelin'le bağlantılı. Carmichael’ın eşi Sör Eustace’a bir zarf içinde 5 adet çekirdek geliyor. Bu da Sherlock Holmes hikayelerinden ‘’The Five Orange Pips’e bir gönderme.


Bu sırada Mycroft gizlice Mary'yi çağırıyor ve direktifler veriyor. Her şeyin Sherlock’un hayal ürünü olduğunu düşünürsek Sherlock, Mary'nin Mycroft için çalıştığını düşünüyor diyebiliriz.

John ve Sherlock trende yolculuk ederken Sherlock, dünyada kendi yarattıklarımız dışında başka hayaletler olmadığını söylüyor ve Moriarty'yi kendi kafasında yarattığını kabul ediyor.Sherlock ve Watson erkek erkeğe konuşmaya başlıyorlar :) Sherlock'un bir saatin içinde Irene Adler'ın fotoğrafını sakladığını öğreniyoruz. Bildiğiniz gibi Iren Adler, Sherlock’un zihin sarayının olmazsa olmazlarından.

Sherlock, Watson aracılığıyla kendine neden yalnız kalmak istediğini ve kendisinin de dürtüleri olup olamayacağını soruyor. Aniden bir takım sesler geliyor ve Sherlock 'Redbeard'ı duyduğunu sanıyor. Daha önce de zihin sarayında gördüğümüz Sherlock'un köpeğinin adı. Sherlock, Sör Eustace'ın cesedini buluyor, bulduğunda üzerinde herhangi bir not yok ancak daha sonra...


Mycroft, 'çok fazla derine indin, bir liste yaptın mı?' diye soruyor. Sherlock liste yapmış ancak henüz işi bitmediği için listeyi vermiyor. Mycroft, zihin sarayında Sherlock'un ne yaptığının farkında çünkü bu kadar yüksek doz uyuşturucu kullanabileceğini bilen tek kişi ağabeyi. Daha sonra Sherlock zihin sarayında da uyuşturucu alıyor ve Moriarty'yi görüyor. Sherlock, Moriarty'yi oturmaya ikna etmeye çalışıyor, onunla konuşmak ve olayı çözmek istiyor. Buraya gelmeyi sen seçtin diyor Moriarty'ye ama Moriarty bunun doğru olmadığını söylüyor. Çünkü Sherlock her şeyi zihninde planladı. Moriarty, iki davayı karşılaştırarak Sherlock üzerinde baskı kuruyor. Yani Sherlock, olayı çözme arzusuyla, kendi üzerinde baskı kuruyor..


Bu sırada zihin sarayı sallanmaya başlıyor ve Moriarty tekrar silahla beynini dağıtarak intihar ediyor ve yine ölmüyor. Sherlock anlamaya çalışıyor ve kendini zorlamaya devam ediyor. Zihin Sarayı hızla sallanırken Sherlock uyanıyor. Modern döneme dönüyoruz ve tanıdık birilerini görüyoruz :)

Uçakta Mycroft tekrar 'bir liste yaptın mı?' diyor ve bunun aldığı maddelerin bir listesi olduğunu anlıyoruz. İlk kez modern döneme döndüğümüz bu sahne de Sherlock'un daldığı hayalin bir parçası. Daha sonra tekrar viktoryan döneme dönüyoruz.


Sherlock 3. sezonda olduğu gibi ağrılar sızılar içindeyken Mary'nin olayını çözmeye gidiyor. Gelin davası çözülüyor. Gelin ölmüş ancak onun yapmak istediklerini gizli bir ekip devam ettiriyor. Bu da tamamen Moriarty'ye gönderme. Bu sahneden Sherlock’un, 4. sezonda Moriarty’nin arkasında bıraktığı ekibin yaptıklarıyla uğraşacağını çıkarabiliriz. Korkunç Gelin’in ekibinin içinde Molly, Janine ve John'un evindeki hizmetçi kızı görüyoruz. Sherlock tarafından aldatılmış Janine, Sherlock'a laf çarpıtıyor :)


Nihayet Sherlock, gelini Moriarty olarak görüyor ve Korkunç Gelin ile Moriarty'nin bağdaştırıldığını kesin olarak anlıyoruz.Tekrar modern döneme dönüyoruz, ancak bunlar da gerçek değil. Sherlock hala uyanmadı. Sherlock, davayı çözmeye çalışırken, gelinin yerine geçmesi için bir ceset ayarladıklarını düşünüyor, tıpkı The Reichenbach Fall - Lazarus planında kendisi için ayarlandığı gibi :)

Böylece The Empty Hearse'de Sherlock'un Anderson'a anlattığı planın doğru olduğundan emin oluyoruz :) Sherlock çok uğraşsa da cesedi bulamıyor, ölüler canlanıyor, Zihin Sarayı kabusa dönüşüyor ve tekrar viktoryan döneme geçiyoruz. Bu sahne rüyanın son aşaması.


Reichenbach Şelalesi'ndeyiz, bu Conan Doyle’un yazdığı orijinal hikayede Sherlock ve Moriarty'nin birlikte atlayarak öldükleri şelale. Sherlock daha sonra diriliyor tabii :) Bölümün özeti bu kare aslında. Moriarty öldü, ancak Sherlock'un onu kafasında da öldürmesi gerekiyordu.


Sherlock, hard diskindeki virüsle kavgaya tutuşuyor ve neredeyse yenilmek üzereyken John, Sherlock'u son anda kurtarıyor. Her şeyi de anlamış, sorular soruyor. Çünkü Sherlock'un zihninde John gerçekten zeki. Çok romantik bir sahne :) Moriarty de baş kahramanlarımızı birbirlerine uygun görüyor :)) Sherlock, John’un da yardımıyla Moriarty'yi şelaleden atıyor ve onu zihninde öldürmenin verdiği rahatlıkla boşluğa atlayarak nihayet uyanıyor. Mycroft, John'dan Sherlock'a göz kulak olmasını istiyor. Son kez bunu istediğinde Sherlock çok katlı bir binanın çatısından atlamıştı :)


Mycroft oldukça kederli görünüyor ve bu, bizleri korkutuyor. Defterinde Sherlock’la ilgili olduğunu düşündüğümüz notlar var. Birçok ayrıntı içeren defterde ‘REDBEARD’ kelimesi, birtakım sayılar ve matrisler var. Mycroft, Sherlock’un zihniyle ilgili bilgiler toplayarak bir şeyler bulmaya çalışıyor ama ne?

Sonuç olarak Moriarty öldü. 4. sezonda Sherlock onun hayaletiyle, yani arkasında bıraktıklarıyla uğraşacak. Öldüğüne her ne kadar inanmak istemesek ve belki de inanmasak da, Sherlock’un bunu ispatlamak için girdiği bunca zahmeti düşünerek bu sonuca varabiliriz. Yine de yazarlarımızdan çok çekmiş bir fandom olarak aklımızın bir köşesinde açık bir kapı bırakmaktan zarar gelmez :) Sherlock’un viktoryan dönemin hayalini kurduğunu düşünürken, en son sahnede ise viktoryan dönem Sherlock’u yüzyıllar sonrasının modern dönemini hayal ettiğini söylüyor. ‘’Zamanının ötesinde bir adam olduğumu her zaman biliyordum.’’ diyor. Bu konuda Mark Gatiss de her zamanki gibi kafamızı karıştırmaktan geri kalmıyor ve şöyle diyor: ‘’Belki de tüm izlediklerimiz viktoryan dönem Sherlock’unun bir hayaliydi…’’

Bu yazımızda bizlere çok faydası bulunan BBC Sherlock TR hesabına çok teşekkür ederiz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim

2 yorum:

  1. Mark Gatiss, kafamı bulandırdın şimdi :)

    YanıtlaSil
  2. Moffat ve Gatiss'e Dw'dan gıcığım var zaten, şimdi iyice nefret(!) ediyorum onlardan :D

    YanıtlaSil