Youtube Kanalımız

Parmak İzi Analizi

Suçluların kimliğinin tespitinde önemli bir yer tutan parmak izleri olay yerinde bulunduğu yüzey durumuna göre tespiti mümkündür. Bu yüzden uzmanlar izin niteliğine göre şu yöntemler ile tespit etmektedir: X Işını, Lazer ve çeşitli filtreler kullanarak fotoğraflama gibi fakat bu yöntemlerin yanı sıra yeni yöntemler de eklenmiştir:


Boyama Yöntemi:
Bu yöntemde kağıt ve mukavva gibi emici özelliğe sahip nesnelerin üzerinde olması durumunda genellikle gümüş hidrat, iyot, siyanür ve ninhydrin gibi maddelerin kullanılması ile izler tespit edilir.
Örneğin iyot olarak belirlemede; üzerinde parmak izi alınacak olan kağıt türü belge iyot buharına maruz bırakılır ve iyot buharı emilmiş olan ter ve yağ maddelerini etkileyerek görünür duruma getirir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus iyotun kısa zamanda buharlaşıp kaybolacağı için iz hemen fotoğraf makinesi ile çekilmelidir.

Tozlama Yöntemi:
Emici bir özelliği olmayan veya olsa bile 4-5 saatlik bir süre içerisinde yapılacak parmak izi araması için Finger Print Fowder denilen parmak izlerinin ortaya çıkarılmasında kullanılan toz ile tespiti mümkündür. Bu tozların özelliği ince zerreler halinde ve ağır bir yapıya sahip olmalarıdır. Parmak izinin oluşumunu sağlayan ter ve yağ maddeleri ince ve ağır yapıya sahip olan parmak izlerini tutarlar ve toz tutan parmak izi daha sonra folye ile tespit edilen yerden alınır. Ancak bu yöntemde dikkat edilecek husus iz aranacak maddenin rengi ile iz belirtmekte kullanılacak toz renginin zıt olması gerekmektedir.

Finger Print Powder olarak bilinen parmak izi tozlarından bazıları ve kullanış yerleri şunlardır:

Üstübeç: Beyaz renkli ağır bir toz olup çok inci zerreler halinde olduğu için görünmeyen parmak izlerini belirtmekte kullanılır.
Grafit Tozu: Siyah renklidir ve beyaz yüzeylerde özellikle kağıt üzerinde başarıyla kullanılmaktadır.
Antiuman Sülfür:Siyah renklidir ve grafitten daha ağırdır.
Alüminyum Tozu: Daha çok porselen gibi yüzeylerde hafif bir yapıya sahip olmasından dolayı az kullanılır.
Civa Sülfür: Ağır bir yapısı vardır ve kırmızı renklidir.
Kurşun Sülfür: Siyah renkli olup kağıt gibi beyaz zeminlerde kullanılır.
Olay yerinden gelen, sahibi belli olmayan bir parmak izi büyüteç altında incelenir. Bu parmak izinin daha önce açıkladığımız ana sınıflardan hangisine ait olduğu belirlenir. Parmak izinin göbek noktası işaretlenir. Daha sonra hatsonu ve çatallar belirlenir. Daha önce aynı şekilde incelenip dosyalanmış parmak izi formları arasından parmak izi ana sınıfları aynı olan parmak izleri ele alınır. Bu benzer parmak izi sınıfındaki parmak izleri, nitemlerin yerleşmeleri ve yönleri göz önüne alınarak detaylı incelemeden geçirilir. Burada nitemlerin birbirlerine ya da göbek noktalarına olan uzaklıkları ayırt edici bir bilgidir.

Parmak izi incelemelerinde uzaklık birimi olarak "hat sayısı" kullanılır. Hat sayısı, bir parmak izi üzerindeki iki nokta arasında çizildiği varsayılan doğrunun kestiği papilla sayısıdır. Bu ölçüm için milimetre gibi standart uzaklık ölçü birimlerinin kullanılmamasının nedeni, herhangi bir yüzeyde parmak izi bırakıldığı zaman basınç değişimlerinden dolayı bu ölçümlerin farklılık göstermesidir. Yani hafifçe dokunarak ve kuvvetlice bastırılarak alınmış iki parmak izi arasındaki ölçümlerde büyük farklılıklar görülmektedir. Hat sayısı ise farklılıklardan etkilenmeyen ve o parmak izine özgü belirleyici bir ölçü birimidir.

Eğer incelenen parmak izi ana sınıfı, göbek ve delta noktalarının yeri, belirlenen nitemlerin yerleri, yönleri ve birbirleri ya da göbek noktasına olan hat sayısı uzaklıkları tutuyorsa bu iki parmak izi aynı kişiye aittir. Bu sayede araştırılan olay ya da kişi daha önceki olay veya kişilerle ilişkilendirilmiş olur. Eğer benzer parmak izine rastlanmamışsa, yeni gelen parmak izi de eldeki parmak izi arşiv dosyalarına eklenir. Böylece bu parmak izi gelecekte başka bir incelemede kullanılabilir.

Geleneksel metodlar, incelenecek parmak izi sayısı arttıkça zaman alıcı ve zor bir iş haline gelmiştir. Buna parmak izi tanıma konusunda bilgili uzmanları yetiştirmenin zorluğu da eklenmiştir. Bilgisayar ve görüntü işleme teknolojisinde son yıllarda görülen gelişmeler sayesinde, parmak izleri otomatik olarak hızlı bir şekilde incelenmekte ve tanınmaktadır.

-ALINTIDIR.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim

1 yorum:

  1. parmak izi alınacak yuzey sert yada duz mü olmalı örneğin bir sigara izmaritinden parmak izi alınablir mi

    YanıtlaSil