Youtube Kanalımız

İmza Analizi


Uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar, değerli Çıkarım Yapma Bilimi okuyucuları. Uzun süredir ara vermemizin nedeni ofisimizin taşınması ve site altyapısında ufak sıkıntıların olması. Ayrıca Twitter hesabımız üzerinden yaptığımız oylamada sitemize İnstagram hesabı açılma kararıda alınıp, sitemizin Instagram hesabı aktif olmuştur. Bu dersteki konumuz ise 'imzalar'. ''İmzalar'' adlı konuyu işleyip, Çıkarım Yapma Bilimi'ne katkılarını derledik. Bakalım yazımız nasılmış:
Bir gözlemci; bir paragraf el yazısında ulaşamayacağı birçok belirleyici ve ayrıntılı mesajı bir imzada yakalayabilir. Çünkü imza, kişilik özelliklerinin ve ruh halinin direkt kağıda dökülmüş hali olduğundan, diğer kişilik yapılarından ayırt edici niteliktedir.

Diğerlerinden farklı olarak, büyükçe ve süslü bir tarzı olan, John Hancock'ın imzasından örnekle başlayalım.Büyüklüğü; aktif, dinamik, özgüvenli, ve hükmetme eğiliminde bir kişilik yapısının göstergesi olabilir. Özellikle "j" harfi bu durumu iyi özetliyor denebilir. Yatık harflerden oluşması, geleceğe umut ve hedeflerle bakma; süslü tarzı, 'kendine yeter'lik ve özgüven; son harfin belirginliği de karakterde doğal olarak bulunan gururun göstergesi olabilir. Alttaki süslü uzun çizgiler de gurur ve kendinden eminlik olmakla beraber ortasındaki süslü düğüm de bir anlayış ifadesidir.

Bu gözlemler, Devrim'in en agresif şahsiyetlerinden John Hancock'ın kişiliğine uymaktadır.

***(Charles Caroll of Carrollton) İmzasındaki gayet süslü büyük harfler geleceğe yönelik beklentiler ve büyük harflerin kendindeki sonrakilerin altına uzaması da gurur ve 'kendine yeter' karakter manasına geliyor olmalıdır.


***(Benjamin Franklin) "j"deki uzun kıvrım, doğa sevgisi; yüksekçe yapılmış "k" ve "l", keskin ve kıvrak bir zeka; imzanın tümünde görülen genel yuvarlaklık, rahatlık ve uyumun yanında görevine bağlılık belirtileri olarak öne çıkar. Bu imzanın esas niteliği ise şudur ki; alttaki süslü kısım diğer imzalarda görülmeyen bir ısrarcılık, bunun yanında hoşgörü ifadesi taşıyor.


***
(E. A. Poe) Sade "E", matbaadan çıkmış gibi "A", biraz da süslü görünen "P"; kendi içlerinde hem çevresine karşı ilgi, ve zeka; hem de kararsızlık parçaları taşıyor. Bu büyük harfler sahibindeki güçlü zihinle kendine verilen önemin, bunun yanında bir 'aşağılık kompleksi'nin belirtileri olabilir. Alttaki ilginç süslemeli çizgilerinse sahibine özgü birşey olduğu belli ve onun karmaşık, esrarengiz karakterine dikkat çekiyor olabilir.

cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder