Youtube Kanalımız

Yaratıcı Sorular


Merhaba değerli okuyucularımız. Bu paylaşımımızda Yaratıcı Sorular'ın Çıkarım Yapma Bilimi'ne faydalarını derledik. Umarız beğenirsiniz. Bakalım konumuz neymiş:

Güçlü denebilecek derecede yaratıcılık, iyi bir akıl yürütücünün sahip olması gereken özellikler arasında yer alır.

Keskin gözlemciliğin ve hafıza yeteneklerinin son noktada olmasına karşın, bunların karşılığının beklendiği gibi alınmamasına neden olan, son ve neredeyse en önemli faktör hayal gücüdür. Bir kişi sonuna kadar beceriksiz bir gözlemci olsa ve oldukça zayıf bir hafızaya sahip olsa, önüne işaretleri koyduğunuzda onlardan anlam çıkarmayı başarabilecek kıvrak bir zekaya sahip olduğu takdirde endişelenecek çok fazla şeyi yok demektir, zira zihnini küçük ayrıntılara odaklama işi belki uzun bir süre sabırla yapılan alıştırmalar sonucunda öğrenilebilecek bir husustur. Ancak, güçlü mantık sıçrayışlarının altında yatan hayal gücü doğuştan gelen özelliklerinizdendir ve bazı uygulamalar bir ölçüde fayda sağlayacak olsa bile, bu yönünüzü tamamen farklı bir seviyeye taşımanız ne yazık ki mümkün olmaz.

Akıl yürütme metodudunun kilit noktası, bahsettiğim mantık sıçrayışlarıdır. Yeni bir durumla karşılaştığınızda, getireceğiniz açıklamaları ve nedenlendirmeleri kısıtlayacak olan ilk izlenimleri tamamen gözardı ederek, olaya tamamen farklı açılardan bakarak hareket etmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmeme izin verin. Olaya geniş, yaratıcı bir perspektifle bakacak kişi için hiç sınır yoktur ve kulağa en imkansız veya olağanüstü gelen fikirleri bile bu sınırlara dahil eder. "İmkansız olanı elediğinde, her ne kadar olasılık dışı gibi görünse de, elinde kalan gerçektir." der Sherlock Holmes. İyi bir akıl yürütücü, durumu hayal gücünün sınırlarını zorlayan ihtimalleri göz önüne alarak irdeler ve içlerinden en büyük ihtimali çekip alır. Genelde en akıl almaz ve karmaşık görünen, hiç bir şeye ışık tutamayacağı düşünülen işaretler için bir o kadar da kolay açıklamalar vardır.

Yeni bir işaretle karşılaştığınızda, yaratıcılığınızın tüm sınırlarını zorlayarak onun size ne ifade edebileceği ile ilgili sorular üretmelisiniz. Çoğu zaman; aslında gözünüzün önündeki onlarca ayrıntıdan her birinin ışık tutacağı bir tarafın olmasına rağmen, karşınızda acayip bir hayvan veya karmakarışık bir bulmaca varmışçasına donup kalırsınız, hiçbiri size hiçbir şey çağrıştırmıyordur ve işin içinden çıkamaz duruma gelmişsinizdir. Bu tür sıkıcı durumlarda üzülseniz, hatta öfkelenseniz bile; sırf bir kanıya varmış olabilmek için gereksiz yere tıp tutarak, kanıtsız varsayımlar üzerinden yanlış çıkarımlar yapmamanız önemlidir.

Uyanık, dinamik, kurnaz olmalısınız. Karşınızdaki işaretleri tahlil etmeli, onlarla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruyu meraklı bir çocuk gibi kendinize sormalı ve cevaplar aramalısınız. Bu kıyafet dirsekleri neden bu kadar düzleşmiş olabilir? Bu, bana kişinin mesleği hakkında bir ipucu verebilir mi? Ya da alışkanlıkları? Bir kişi hergün, kıyafetini bu hale getirecek ne yapabilir? Durup dururken aklınızda çağrışımlar yapmasını, beyninizde bir anda bir kıvılcımın yanmasını bekleyemezsiniz. İşte bu, sözünü ettiğim mantık sıçrayışlarıdır. Gördüklerinizle sahip olduğunuz bilgiler arasında hemen bir ağ örmelisiniz, ayrıntının işaret edeceği açıklamalar kümesini daraltıp seçenekleri en aza indirebilmek için devamlı bu ağdan yararlanacaksınız. İlk akla gelen izlenimlere takılmamalısınız. Ne kadar olağanüstü, imkansız görünse de her türlü sıradışı açıklamayı içeren bir pencereden bakmalısınız.

Bir kişiye baktığınızda, gözünüze çarpan ilk ayrıntılara yönelmelisiniz. Renkler! Renk seçimleri bana mesleği hakkında ne söylüyor? Bir sürü göz alıcı renk tercih etmiş, bu karakterinin hangi yönünü ortaya çıkarıyor? Veya, saatini birkaç dakika geriye almış olması alışkanlıklarıyla ilgili ne ifade ediyor? Biri neden bunu yapar? Bundan nasıl yararlanabilir? Başka konularda da, ona bunu yaptıran kişilik yönünü ortaya çıkartan işaretler yakalayabilir miyim?.. bu liste sonsuza kadar uzayacaktır. Bir kişiyi gözlemlediğiniz esnada girmiş olduğunuz, bu sorulara cevap bulma çabası, sonunda size nereye bakmanız ve ne tür sorular sormanız gerektiğini öğretir.

Bir bakışta büyük, kesin ve somut bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bunu gerektiren şekilde bakmayı bilmeli, ihtimalleri aklınıza ilk anda gelenlerle kısıtlamamalı, TAHMİN YÜRÜTMEMELİSİNİZ. Başka bir deyişle, büyük şeyler görmek istiyorsanız, büyük bakacaksınız.

cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder