Youtube Kanalımız

Diyagramlar Oluşturmak


Paylaşımların artık çok geç gelmeye başladığının farkındayız. Bunun sebebi site altyapısında sorun olması ve sizin için kaynaklar aramamızdır. Sizlerin sitemize karşı çok duyarsız olmanız da ayrıca bizi üzüyor. Sizlerden hiç yazı gelmemesi oldukça kötü. Bu paylaşımımızda Çıkarım Yapma Bilimi'ne yardımcı bir dalı inceledik. Bakalım yazımız nasılmış:


Çıkarımsal yeteneğin daha hızlı ve refleksif olarak harekete geçecek bir alışkanlığa dönüşmesi uzun zaman gerektirebilir; bu zaman içinde de akıl yürütme sistemini kağıda dökerek diyagramlar halinde incelemek bu süreci hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum, tıpkı gözlem yeteneğini geliştirmek için akılda kalanları not almak veya  resmetmek gibi.

Herşeyi gözlemle.
Gözlemlenen her şey için açıklamalar yap.
İmkansız olanı elediğinde, her ne kadar olasılık dışı gibi görünse de, elinde kalan açıklama gerçek olmalıdır.
Bu adımları sırasıyla uyguladığınızı ve bütün süreci bir bir kağıda aktardığınızı düşünün. İlk adım: her türlü ayrıntıyı yakalamak, gözlem yapmak; yani kanıt toplamak. Ne kadar gözlem, o kadar kanıt, dolayısıyla ihtimaller içinde o kadar az seçenek ve sonuç olarak o kadar net bilgi... Örneğin yeni tanıştığınız birine dikkat kesildiniz ve onda yakaladığınız her türlü ayrıntıyı yanınızda devamlı bulundurduğunuz ufak not defterine kaydedin.

Yaptığınız gözlemlere neden, nasıl gibi belirli -mümkünse yaratıcı- soruları soruyor ve bunlara en olası, aynı zamanda durumun şartlarına en uygun cevabı veriyorsunuz. Bunun için özellikle geniş genel kültür ve bilgi birikimi gerekebilir. Şimdi, sırayla her bir başlığın altına onunla ilgili değerlendirmenizi, açıklamanızı, size anlattıklarını yazabilirsiniz. Birbirleriyle çelişki içinde olmaları, veya kendi içinde bölünmesi farketmez. Yalnızca ihtimallerle ilgili aklınıza gelen herşeyi kaydedin.


Yazdıklarınızın önemli olduğu kısım burası. Bütün ayrıntılarla ilgili açıklamanızı ve bazılarıyla ilgili kararsızlıkları (tek bir gözlem için birbirinden uzak birkaç muhtemel seçeneği) bir araya toparlayarak gözden geçirebileceğiniz için çelişkili açıklamaları düzeltebilir, eksiklerinizi tamamlayabilir, belki bazı fazladan ihtimalleri azaltabilir durumdasınız (her ne kadar bunun en iyi yolu daha fazla kanıt - gözlem olsa da) Bu yeniden gözden geçirme sonucunda; her bir gözlem için vardığınız son noktalar aynı anda incelendiğinde işaret edecekleri bir bilgi (çıkarım) mutlaka olur ve ilginçtir ki genellikle bu bilginin, sizi ona ulaştıran ayrıntılarla hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünür. Gerçi tüm sistem buna dayanır: bu ayrıntılar büyük sonucu kestirmek için ihtimalleri azaltmaya yarar.Akıl yürütme sürecini kağıt üzerinde sürdürmek daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapabilmenizi sağlar. Diyagramlar oluşturmak, kağıt üzerinde yaptıklarınızı belli bir zaman sonra aklınızda canlandırarak yapabilmenizi kolaylaştıracaktır.

cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim

2 yorum:

  1. Eğeğinizin karşılığını maaalesef almıyorsunuz bu üzücü ama yinede elinize sağlık sizi sevenler var.

    YanıtlaSil
  2. Sitenizi yeni keşfettim :) ben çoğu zaman kör atışlarımı doğru bir şekilde tutturuyorum, bu bizim farkında olmadan hayatın döngüsü içinde küçük ve çeşitli mesajlar ile bilinçaltimiza giren bilgiler, tahmin yeteneğimi iç güdüler vasıtası ile geliştiriyor. Siteniz gerçekten yararli ve meraklısına mukemmel.. Umarım istediğiniz yerde olursunuz. Takipteyim :)

    YanıtlaSil