Youtube Kanalımız

Çıkarım Örneği 2


Geçen haftalarda bize örnek olması açısından sizlere bir çıkarım örneği vermiştik. Paylaşımın beğenilmesi üzerine bu seriye devam etmeye karar verdik. Bakalım ikinci örneğimiz nasılmış:


Çıkarım Örneği 2 - Visky:

Sherlock dizisinin ikinci sezonunun ikinci bölümünde, Holmes'un gerçekleştirdiği bir başka akıl yürütme:

Duygusal dul ve muhtemelen oğlu, işsiz balıkçı. Annenin, adı Visky olan bir Batı İskoç teriyeri var. Adam, annesinin gözüne girmeye çalışıyor, muhtemelen para için.

Duygusal dul

Gözlemler: 1. Annenin giyimi iyi. 2. Takıları pahalı değil. 3. Boynunda bir yüzük asılı. 4. Yüzük, parmağı için büyük.
Nedenlendirmeler: 1. Maddi durumu iyi. 3 - 4. Kocasının yüzüğü. Not: Çoğu zaman, yeterli bilgi olmadan varsayımlar oluşturmak büyük bir hatadır. Bu yüzden, fazla açıklaması zaten olamayacak ayrıntılar için basit nedenler öne sürüyor ve sonraki adımda bizi sonuca götürmesi için diğer ayrıntıyı aklımızda bulunduruyoruz. Henüz tek başına bir şey anlatamayacak olsa da, bütün gözlemlerimizle ve bilgilerimizle bağlantılar kurduğumuzda parçalar yerlerine oturacaktır.
Sonuç: 1 - 2 Durumunun elverişli olmasına rağmen ucuz takılar ve 3 - 4. eski kocasının yüzüğü boynunda taşıması} Duygusal dul.

İşsiz balıkçı

Gözlemler: 1. Eldeki kanca yaraları. 2. Yaralar eski. 3. Rahat görünmeyen, komik desenleri olan bir kazak giymiş. 4. Manşetleri ve ayakkabıları yıpranmış durumda. 5. Kadının porsiyonu büyük. 6. Kadın tatlısını bitirmek üzere. 7. Adamın porsiyonu küçük. 8. Adam yemeğini silip süpürmüş, ama tatlı yememiş.
Sonuç: 1 - 2. Balıkçı; ama uzun süredir işsiz. 5 - 6 ve 7 - 8. Kadın tatlıya geçmiş; ama adam yemeğini çoktan bitirmiş} Adam açlıktan ölüyor olmalı (zaten durumu da kötü olmalı, işsiz olduğuna göre) ama buna rağmen küçük porsiyon olması ve tatlı almaması şunu gösterir} Yemeği adam ısmarlıyor ve kendi tabağından olabildiğince tasarruf yapmaya çalışıyor. (Zor durumda olduğu halde bu masrafı yaptığına göre} annesinin gözüne girmeye çalışıyor, muhtemelen para isteyecek (ki 4 de, zor durumda olduğunu doğrular). 3. Hediye kazak. (Karşısındaki muhtemelen annesi olduğuna göre} onun hediyesi (ancak bir ablanın, teyzenin veya en muhtemel; annenin hediyesi olabilir).} Annesinden para isteyeceği ihtimali kuvvetleniyor.

Visky adındaki İskoç teriyeri

Gözlemler: 1. Annenin bacağında, dizini geçmeyen köpek tüyleri var. 2. Trende köpeğin ismini duymuştu.
Nedenlendirmeler: 1. İskoç teriyeri. 2. Visky.
Sonuç: 1 ve 2. Visky adında bir İskoç teriyeri var.

SONUÇ: Duygusal dul ve muhtemelen oğlu, işsiz balıkçı. Annenin, adı Visky olan bir Batı İskoç teriyeri var. Adam, annesinin gözüne girmeye çalışıyor, muhtemelen para için.

-Alıntıdır.
cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim

4 yorum:

 1. Tek kelimeyle mükemmel..! 👍

  YanıtlaSil
 2. bu çıkarımı daha önce bütün kelimelerin yeri aynı olacak şekilde gördüm başka bir sitede.. utanın kopya yapmayın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıntıdır, diye yazdık. Umarız dikkatli okursunuz.

   Sil
 3. Harika... sizi takipteyim :) okuyabildiğim kadarıyla tüm yazılarınızı okuyacağım. Başarılar.

  YanıtlaSil