Youtube Kanalımız

3 Önemli Bilgi


Konuya geçmeden önce tekrar tüm cikarimyapmabilimi.com ailesinin bayramını kutlarım. Biliyorsunuz ki yarın okullar açılıyor. Ekibimizde bulunan üniversiteli arkadaşların yerleşmesi vb. şeyler dolayısıyla sitemizdeki paylaşımlarda ufak bir gecikme olabilir. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederiz. Bu yazımızda Çıkarım Yapma Bilimi'ne yardımcı olacak 3 önemli konu başlığını inceledik. Umarım beğenirsiniz. Bakalım yazımız nasılmış:


1- Baştan Aşağı Denetleyin:

Bir insanı gözlemlerken yakaladığınız işaretlerden biri size o kişi hakkında bir fikir verebilir, öte yandan; diğer işaretlerle birlikte incelendiğinde bambaşka şeyler de anlatabilir. Somut bilgi işaretlerin bolluğuna bağlıdır ve ne kadar çok işaret varsa birbirleriyle de o kadar ilişki içinde incelenmeleri gerekir. Çünkü genelde tek bir durumun izleri farklı farklı görünse de insanın kıyafetlerinde, sözlerinde, ifadesinde, hareketlerinde daima ana sonuca ulaştırır. Puzzle parçaları gibi; teker teker incelediğinizde bütün resim hakkında kafanızda apayrı fikirler oluşmaya başlayacakken, parçaları birleştirdiğinizde bütün resim belirginleşir. Aslında çıkarım yapma bilimi tamamen puzzle yapmaya benzer; ne kadar çok parça varsa resim o kadar büyük ve detaylı olur, parçalar beraberce ortak - bütün sonucu ortaya çıkarır, size kalan parçaları beraberce doğru bir şekilde değerlendirerek resimdeki yerlerini bulabilmektir.

2- Kendinizi Sınırlamayın:

Gözlem yapmayı sadece gördüklerinize sınırlandırmak yanlış bir alışkanlık. Gözlemle kastedilen algılan her türlü ayrıntıya dikkat etme çabasıdır, bu da bir kıyafetteki neredeyse gözle görülemeyen bir noktayı farketmeye çalışmaktan ziyade duyduklarınıza, aldığınız kokulara, tatlara ve benzeri birçok çeşitli ayrıntıya duyarlı olmayı gerektirir. Bir olay veya durum gibi herhangi bir şey bize ifade edebilecekleri olan işaretlerdir.

3- Gözlem ve Dikkat Yeteneği:


Çıkarım Yapma Bilimi'nin en umut vaadeder kısmı bana göre yalnızca kişinin yaratacağı pratiklere dayanıyor olması. En azından çeşitli kişisel gelişim palavralarına bel bağlamak yerine sonucunu zamana bağlı olarak beklediğiniz, herhangi bir anda yapabileceğiniz en basit şey olarak yalnızca pratik yapıyorsunuz, dolayısıyla bu dalda gelişmenin en başında gelen gözlem konusu da aynı şekilde tamamen size kalıyor. Algılayabildiğiniz her türlü ayrıntıya dikkat etmenizi, biraz uyanıklık, biraz dinamiklik gerektiriyor. Maria Konnikova, Mastermind: How to Think Like Sherlock Holmes kitabında bunu bir kası devamlı çalıştırmaya benzetiyor ve onun söylediğine göre her deneme bunu size daha da yerleştirerek, bir süre sonra farkında olmadan faaliyet gösterecek bir alışkanlığa dönüştürüyor.

Yeterli ve dikkatli gözlem yeteneğini kazanmak uzun ve sabırlı bir çalışma gerektirir. -Bir hatırlatma; gözlem yeteneğini geliştirmek için her gün ayrı gözlemler yapmaya çalışmak (örneğin bir gün gördüğünüz her arabanın rengine, diğer bir gün de insanların ayakkabılarına dikkat etmek) gibi basit yöntemler yardımcı olabilir.

-ALINTIDIR.

cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim

1 yorum:

  1. Yararlı bir yazı olmuş. Başarılarınızın devamını dileriz.

    YanıtlaSil