Youtube Kanalımız

Sigaranın Düşünme Üzerindeki Etkisi

sigara ve düşünmek, sigaranın zararları


Sherlock Holmes ile özdeşleşen piposu (Modern çağda BBC tarafından sigaradan evrimleşip, nikotin bandına dönmüşür.) aslında pek çoğumuzu rahatsız etmez. (Hoşlananlar olması bile muhtemeldir.)

Peki zararlarını çoğu zaman küçümseyip gözardı ettiğimiz ve kullanma yaşı ilkokul çağındaki çocuklara kadar inmiş olan sigaranın, özellikle düşünme üzerindeki etkileri nelerdir ?


Sigara tiryakileri, bir sigaradan sona, zihinsel bakımdan daha uyanık olduklarını ve bilişsel işlerde daha iyi performans gösterdiklerini ifade ederler. Ancak bu olumlu etki kısa süre içinde kanın oksijen taşıma kapasitesi üzerinde tam tersi bir etkiye dönüşür. Sigara içmek kandaki oksijeni taşıyan hemoglobinin bağlanmasına neden olur. Akciğerde oluşan hasar, vücudun zihinsel aktivite desteği için ihtiyacı olan oksijeni alma gücünü kısıtlar. 2000 yılına gelindiğinde, hamile kadınların asla sigara içmemeleri gerektiği artık açıkça otaya çıkmıştır.

Hoşlanın yada hoşlanmayın sigaranın verdiği zararlar aşikardır. Kullanmayanlara tavsiyem hiç başlamamaları, kullananlarında bir an önce bırakmasıdır. (Tabi hayatları kendilerini zehirleyecek kadar değersiz, vicdanları ise başkalarını zehirlemeyi göze alacak kadar körelmiş olanlar bu tavsiyeden muaftır.)

► Sigara içmek düşünceyi yavaşlattığı için çıkarım üzerindede olumsuz etki yaratacaktır. Dizinden de fark edeceğiniz üzere Sherlock aklını meşgul etmek için nikotin bantlarını takıyordu. O yüzden kullanmamanızı, kullanıyorsanızda bir an önce bırakmanızı önerriz.

► Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


2 yorum:

  1. Çıkarım yapma okul derslerimize herhangi bir olumlu veya olumsuz etkisi olur mu ?

    YanıtlaSil
  2. Tabikide. Çıkarım yaparken hızlı düşünüldüğü için düşünme hızınız ve buna bağlı olarakta zeka gelişiminiz olacaktır. Bunun dışında Zihin sarayı gibi ileri hafıza tekniklerimizide kullanarak derslerinizde çok başarılı olabilirsiniz.

    YanıtlaSil