Youtube Kanalımız

Uyuşturucu Maddelerin Düşünme Üzerindeki EtkisiSherlock Holmes’ün beynini bir şeylerle meşgul etme konusunda sıkıntıya düştüğünde sıklıkla baş vurduğu uyuşturucu maddeler, hem beyne hem de bedene büyük zararlar vermektedir. Çoğu ilk kullanışta dahi bağımlılık yapan bu maddelerin verdiği zararlar çoğunlukla kalıcıdır ve onarımı mümkün değildir.

Zararları saymakla bitmeyecek bu maddelere kısaca bir göz atalım:► ESRAR 

Zararsız olması bir şehir efsanesi. Mathews, üç yılı aşkın bir zaman dilimi içinde yaptığı çalışmada, haftada en az on kez şeklinde düzenli olarak esrar (ya da marihuana) kullanan insanların, kontol grubuna göre beyin etkinliği eşiğinin sürekli olarak düştüğünü bulmuştur. Düzenli kullanıcılar daha düşük proaktif enerji düzeleri, kişisel hedef ve planlarını tamamlamada daha düşük oranlar, hiçbir şeyden keyif almamada daha yüksek oranlar ve bedenlerini ya da beyinlerini kullanma konusunda daha fazla ilgisizlik göstermişlerdir.

► EKSTAZİ 

Beyin için mutlu son değil. “Neurology” dergisinin Ağustos 2000 tarihli sayısında Kish, ekstazi kullananların serotonin düzeylerinin zamanla ciddi derecede düştüğünü bildirmiştir. Bu durum, odaklanmayı, zihinsel işlerin tamamlanmasını ve uyumayı zorlaştırır. Sonuçta da düşünme yeteneği ciddi ölçüde bozulur.

► KOKAİN 

Bedeninizdeki bir endorfin molekülü sinaptik boşluğu aşıp bir alıcı bulduğunda haz duyarsınız. Normal olarak sonra, endorfin alıcıdan ayrılır. Oysa, kokain molekülü endorfini alıcıya kilitler ve böylece haz deneyimi sürer. Kokain bir kez metabolizmanıza girince, endorfin eksikliği yaşamaya ve aynı deneyim için özlem duymaya başlarsınız. Kancaya yakalanmışsınızdır. Ne kadar çok kokain kullanırsanız beyninizdeki kan damarları o kadar fazla daralacaktır ve sonunda beyniniz hasar görecektir.Yapılacak en mantıklı hareket bu maddelerin kurtarıcı değil sizi yok etmek için bekleyen düşmanlar olduğunun bilincine vararak, kullanılıyorsa bir an önce uzman kontrolünde bırakmak, hiç başlanmamışsa (ne mutlu size) merak etmemek ve kullanmamaktır.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalimHiç yorum yok:

Yorum Gönder