Youtube Kanalımız

10 Farklı Bilgi


Sherlock Holmes ve yazarı hakkında internette araştırıp kolayca bulamayacağınız 10 farklı bilgiyi derledik. Okuduktan sonra paylaşmayı unutmayınız. Bakalım bu bilgiler nelermiş:1- “Bohemya’da Skandal” hikayesinde Holmes, ilk ve son kez bir kadın tarafından gölgede bırakılır ve oyuna getirilir. Bu hikaye dışındaki bütün hikayelerde ise kadınlar kurban olarak tasvir edilirler. Ancak Sherlock Holmes’ün zekasını aşan tek kadın Irene Adler, bu açıdan diğerlerinden çok farklıdır. Holmes’ün “Irene Adler”a aşk benzeri hiçbir duygu beslemediğini bilmemize rağmen, şunu biliriz ki; ''Holmes için sadece bir kadın vardı ve o kadın da belirsiz ve şüpheli bir hatırası olan Irene Adler''dı.


2- Arthur Ignatius Conan Doyle, (22 Mayıs 1859 – 7 Temmuz 1930) İskoç doğumlu bir yazardır. Suç hikayelerinde bir çığır açmış olduğu söylenen karakter, Dedektif Sherlock Holmes ve Profesör Challenger'ın fikir babasıdır. Yazmış olduğu diğer eserler arasında bilim kurgu, tarihi kitaplar, oyunlar, şiirler ve kurgu dışı düz yazılar vardır...

Modern çağdaki ilk dedektiflik tiplemesi Dupin olup şair Edgar Allan Poe'nun Morgue sokağında cinayet adı 1841 yılında yazdığı kitabında adı geçen tiplemedir. Daha sonra 1842 Maria Roget'in Esrarı ve 1844 yılında yazdığı Çalınan mektup adlı eserlerinde de aynı karakterden söz etmektedir. Poe'nun yarattığı Dupin süper güçlü, gözlemleri kuvvetli ve suçları çözme konusunda usta biridir. Daha sonra bu karakterden yola çıkılarak Sherlock Holmes yaratılmıştır. Sir Arthur Conan Doyle karakteri yaratmak için Edinburgh Üniversitesinde Joseph Bell ile birlikte yıllarca çalışmıştır. Suç dosyalarını araştırarak gerçek şuçlu ve suçluları tespit etme yönünde Court Appeal'ın da kurucusu olan Doyle aynı zamanda Portsmouth United Futbol Kulübünün de ilk kalecisidir.


3- Güç Hareketi:Güçlü Dua Hareketi

Bu hareket insanın bilinç dışından bilgili ve her şeyin farkında olduğunu ilettiği bir jesttir. Bu jest başka güvenli beden dili sinyalleri ve sözcüklerle bir arada kullanılınca mutlak bir inanç ve kendinden emin olma mesajını iletir. Bir nevi güç gösterisidir.

4- Danışman Dedektif

“Kendime özgü bir mesleğim var. Sanırım dünyada bu işi yapan tek kişi benim. Ben bir danışman dedektifim. Bunun nasıl bir iş olduğunu anlayabiliyor musunuz? Londra’da hükümete bağlı veya bağımsız çalışan birçok dedektif vardır. Bu adamlar hata yaptıklarında bana gelirler ve bende onlara doğru izi sürmeleri konusunda yardımcı olurum. Buldukları tüm kanıtları önüme sererler, suç tarihi konusundaki bilgime dayanarak onları genelde doğru yönlendirmeyi başarırım. Suçlar birbirine benzer. Eğer elinizin altında çözülmüş binlerce davanın detayları varsa bin birincisini de çözebilmeniz gerekir. ”
-SH
6- Bir şelaleden düşüp nasıl hayatta kalınır ?

Çok uzun yıl boyunca zavallı Dr.Watson  çok iyi dostu ve ortağı Sherlock Holmes’Ün baş düşmanı Moriarty ile İsviçre’nin Reichenbach Şelaleleri nde yitip gittiğini düşünmüştür. Oysa “Son Vaka” da gerçekleşen trajik olayın aslında bir son olmadığı, takip eden “Boş Ev” hikayesinde Holmes bir eski kitap koleksiyoncusu kılığında yeniden ortaya çıkıp Watson’ı hem şaşırtıp hem de sevindirince anlaşılır.

Şaşkınlığını üzerinden atan Watson’ın bu sefer merakı üstün gelir :

“Otur da bana o korkunç uçurumdan nasıl sağ kurtulduğunu anlat…!”

Holmes hafif küstahça verdiği cevapla böylesi bir düşüşten kurtulmanın tek yolunun düşmemek olduğunu ifade eder :

“Oradan sağ çıkmam pek de zor olmadı , zira oraya hiç düşmedim...”


7- Holmes yakışıklı bir adamdır.

Aksine Conan Doyle dedektifi “Bir usturayı andıran zayıf suratlı, büyük karga burunlu ve gözleri birbirine yakın” biri olarak hayal etmiştir. Eğer bunun herkesçe sevilen bir halk kahramanına uyan bir tasvir olduğunu düşünmüyorsanız çizer Sydney Paget de sizinle aynı fikirde olmalı ki son derece yakışıklı erkek kardeşi Walter’ı , Holmes’a model olarak kullanmıştır. Buna rağmen Conan Doyle çizeri eleştirmemiş ve, “Belki de hanım okuyucuların bakış açısına göre böylesi daha iyi oldu.”demiştir.8- Holmes su kabağı tarzında kıvrımlı bir pipo kullanır.

Holmes ile en çok bir arada anılan şey hiç şüphesiz piposudur ve her ne kadar Conan Doyle’ın hikayelerinde dedektif sık sık içse de yazar bu pipoya dair net bir tasvir kullanmamıştır. “S” şeklindeki pipo 19. yüzyılın sonunda ilk kez tiyatro oyuncusu William Gillette tarafından kullanılmıştır. Piponun şekli dedektifin karakteri ile çelişmeyeceği için Gillette bu seçimi yapmıştır.
9- Holmes , Irene Adler ile " Bohemyada Skandal " hikayesinde tanışır ve onu alt etmeyi başaramaz. Sherlock Holmes kadınlara pek ilgi duymamasına rağmen hayatındaki tek kadın " O KADIN " dır... Irene Adler New Jersey doğumlu bir opera sanatçısıdır zeki ve kurnazdır...

10- 5. maddeyi gören var mı ? Eğer yazımızı okurken 5. maddenin olmadığını fark ettiyseniz tebrik ederiz, gerçekten iyi bir okursunuz ve kendinizde ilerleme kaydettiniz. Aslında böyle bakınca ''Bunda ne var ki dikkat etse herkes görür.'' diyen okurlarımızda elbet olacaktır ama işin özü o dikkati gösterip farketmektir. Farketmeyen okurlarımızın biraz daha antreman yapmasını öneriyoruz.

cikarimyapmabilimi.com ekibine katılıp bizden biri olmak ve yazılarınızı sitede yayınlamak ister misiniz ? Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder