Youtube Kanalımız

221B Baker StreetSherlock Holmes ile John Watson’ın paylaştığı daire hiç şüphesiz edebiyat dünyasındaki en ünlü hayali adrestir.

Gerçekte ise 221B Baker Sokağı hiçbir zaman varolmamıştır. Doyle hikayelerini yazarken Baker Sokağının numaraları 100’de durmuştur. 2.Dünya Savaşı sırasında Alman bombaları semtin büyük bir kısmını harap etmiştir. Bugün bile, yeniden numaralandırılmış Baker Sokağı 200’lere kadar ulaşmasına rağmen 221B yoktur.


1930’lu yıllarda büyük, art deco tarzı bir bina 219’dan 229’a kadar numaralandırılmıştır. Binanın kiracısı Abbey Ulusal Bankası’nın ise, Holmes’e gelen mektupları alması engellenememiştir. O kadar ki banka birini Holmes’ün özel sekreteri olarak atamak zorunda kalmıştır. 1980’lerde bu görevi üstlenen Nikki Caparn’ın New York Times ile yaptığı bir röportajda söylediklerine göre, dedektife mektup yazanlar çoğu zaman Bay Holmes’ün nerede olduğunu ve ne yaptığını bilmek ve ona selam göndermek istemektedir. Bayan Caparn bu mektuplara sık sık Holmes’ün kendi ağzından cevap vermiş, Holmes’ün, Londra’nın kasvetinden bunalıp özlemini çektiği huzurlu doğa yaşamına kendini tamamen adayarak kırsal bir kasabaya yerleştiğini söylemiştir…

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


1 yorum: