Youtube Kanalımız

Geçmişten Günümüze DelillerModernizmin genel anlayışında işleri parçalamak vardır. Yani düşünün ki eskiden çoğu iş 1 taş ile yapılırken ( ütülemek,kabuk kırmak,ev yapmak) şimdi ise her işe ayrı bir makine, ayrı bir icat var. Bu bazen para kazanmak bazen insanların işini kolaylaştırmak içindir. Ancak bu nokta bizim çok işimize yarayan bir delil üreteci haline geliyor. Her iş için ayrı bir makine demek, her iş için ayrı deliller demek. En basitinden 500 yıl önce elleri kaba olan birini gördüğünüzde onun hakkında bir yorum yapamazdınız ancak şuan kaba bir işte çalışıyor diyebilirsiniz.


Bunun sebebi başta belirttiğimiz modernitenin iş bölümüdür. Bunun başka bir güzel yanı, tipik insanlar oluşturmasıdır. Muhasebeci, öğretmen, esnaf, çiftçi gibi. 500 yıl öncesinden ve kaba ellerden örnek vermiştik, devam edelim. 500 yıl önce elleri kaba bir öğretmen görebilirdiniz çünkü yapması gereken ağır işler olur her zaman(iş ağır olmasa bile dönemin şartları yüzünden ağır olan). Ancak bu dönemde elleri sert adamları öğretmen olduğunu varsaymak çok mantıklı değildir, elbette bu ayrıştırmanın çok da kötü bir yanı var. Ne demiştik her şeyin bir delili olmaya başladı. Fakat bu delillerin fazlalaşması aynı zamanda kafa karışmasına sebep oluyor. Gördüğümüz şeylere anlam verememeye başlıyoruz. Hele de çok garip olay ve işlerin olduğu günümüz dünyasında. Bu yüzden çıkarım yaparken aşırı dikkatli ve sakin olmalısınız. Eğer bir şeye anlam veremiyorsanız bırakın, zorlamayın. Kafanız bu sefer delil ararken en küçük delillere bile ihtimam gösterecektir. Yani birine baktınız ve bir şey bulamadınız,zorladınız kendinizi, zorladınız ve en son küçük bir detay yakaladınız. Beyniniz bu küçük detayı zor bulduğu için çok fazla anlam yükleyecektir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Tabiri caizse artistlik yapmak istesenizde, çıkaramadıysanız bir şey bırakmalısınız.

Zaten, çok sağlam delillerle bir çıkarım sonucuna ulaşsanız da, sizde kalması her zaman daha iyidir. Ne dedik, deliller kafa karıştırabilir. Hem bu ihtimali göze almış olursunuz, hem de birine bu çıkarımı söylediğinizde size nasıl anladığını soracaktır, delillerinizi gösterdiğinizde "Ne alaka , bunun sebebi .... olabilir" şeklinde verdiği tepkilerden korunmuş olacaksınız.

Bir de ne dedik, tipik insanlar oluşturulmasından bahsettik. Bunun da bir güzel yanı tipik insanların hareketlerini hafızanıza atarsanız, normal insanların hareketlerini daha kolay yorumlarsınız. Yani demek istediğim, örnek olarak cimri bir insanı iyi gözlemlerseniz, normal birinde veya tanımadığınız birinde cimrilikle alakalı bir davranışı çok kolay yakalarsınız. Aynı şeyi kendi üzerinizden de yapabilirsiniz. Yani kendinize bakıp,hangi durumlarda nasıl tepkiler verdiğinizi, hangi ruh hallerinde mimiklerinizin nasıl olduğunu gözlemlerseniz,insanlarda bunları yakalayarak onları tanıyabilirsiniz. İşte esnaflar gibi, insanlarla sürekli beraber olanların insanları anlayabilme sebeplerinden biri de budur. İnsanları sürekli kişiliklerini gösterdikleri yerlerde görürler(alışveriş gibi). Yaptıkları davranışları bilinç altına farkında olmadan atar, bir daha gördüklerinde de tanırlar.

Özet olarak, kendi üzerinizde sürekli pratik yapın. Kendinizi inceleyin ve kendi üzerinizde delillerin neyi gösterdiklerini, bu delillerin nasıl oluştuğunu düşünün. Beden Dili konusunda da aynı şekilde kendinizi inceleyip yorumlayın. Dışarıda pratik yapmanız çok daha zor ve bazen ahlaki olarak yanlıştır (birini sürekli süzmek , bir eve girince içini çok dikkatle incelemek gibi). Aynı zamanda en iyi örnek kendinizsiniz. Kendi üstünüzde bir delil bulun ve bunun başka nelere yorumlanabileceğini düşünün. Gelişmeyi fark edeceksiniz.

► Bu yazı Mehmet Eray Atalay tarafından gönderilmiştir. Kendisine sitemize Facebook üzerinden destek olduğu için ve uğraşıp bu yazıyı gönderdiği için site ekibi adına teşekkür ediyorum.

Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone olmayı unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Youtube: ÇıkarımYapmaBilimi 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder