Youtube Kanalımız

Zihin Sarayında Odak Noktası


Konuya geçmeden önce dün Akdeniz'i sallayan depremle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Akdeniz açıklarında meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem başta Mersin ve Adana olmak üzere birçok Akdeniz ilini salladı. Site ekibimizinde Akdeniz'de yaşaması dolayısıyla biz depremi çok sağlam bir şekilde hissettik. Başta site ekibimiz olmak üzere tüm depremi hisseden arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.Zihin sarayınızda bir odak noktanızın olması sizi birçok açıdan rahatlatacaktır. Önemli olan o odak noktasını bulabilmeniz. Odak noktanızın sizi anında rahatlatacak birşey olması lazım. Bunu bulmanız biraz zor olabilir ama biraz çalışırsanız muhakkak bulursunuz. Odanızda bir masaya oturun ve karşınıza odaklanın. Ondan sonra odak noktanızı aramaya başlayın. Odak noktanız eski bir evcil hayvanınız, oyuncağınız vb. eşyanız olabilir. Gördüğünüz an herşeyi unutturacak, sizi rahatlatacak birşey olsun ki anında dikkatimizi toplayabilelim.

Zihin sarayından ve ayrıntılarından bahsetmiştik. Odak noktamızı bulduktan sonra zihin sarayımızı daha doğru bir şekilde kullanabiliriz. Odak noktasının en büyük faydası bize zaman kazandıracak olmasıdır. Örneğin tüm gün ders çalıştınız ve kafanız çok karışık, bir resim gördünüz ama nerde gördüğünüzü bulamadınız. Zihin sarayınıza inip resmi ararsanız bulma süreniz artacaktır, ama birkaç saniye odak noktanıza gidip kendinizi rahatlatırsanız aradığınız şeyi bulma süreniz muhakkak azalacaktır.

► Ayrıca kitap kampanyamız hala devam etmektedir. Kampanyaya katılım ayrıntıları için buraya tıklayınız.

Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone olmayı unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

2 yorum:

  1. ben şu açıyı da sevmiştim; mesela bir anda sevdiğiniz bir şarkının adı dilinizin ucunda ama unuttunuz hatırlayamadınız. Ne kadar düşünürseniz düşünün o anda gelmez aklınıza. Ne zaman ki konudan uzaklaşıp başka bir işle uğraştınız işte o zaman aklınıza oşarkının adı geliverir. Yani hatırlayamadıımız bazı şeyler onlara yaklaşmaya çalışıp ararken değil de tersine onlardan uzaklaşıp alakasız bir konu üzerinde düşünürken akla gelir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İşte sizin o konudan uzaklaştığınız yer odak noktasına yaklaştığınız an. Siz konuyu düşünmeye başladığınız an beyniniz taramaya başlar. Aynı zamanda sizde o konuya odaklandığınız için beyniniz tam o aradığınız şeyi göremez, ama başka konuya odaklanınca beyin rahatlar ve aradığınız şeyi bulur.

      Sil