Youtube Kanalımız

Yalan Söyleme Belirtileri

Yalan Söyleme Belirtileriİnsanlar günlük hayatlarının her noktasında yalana başvurur hale geldi günümüzde. Bunun sebebi ise zor durumda kalmaları, istedikleri bir şeyi elde etme düşünceleri ve bu durumu alışkanlık haline getirmiş olmaları. Onların bu yöntemi bir çıkış kapısı olarak görmeleride günlük hayatta yalan söyleme oranlarını artıracaktır. Çıkarım yaparkende karşımızdaki kişinin yalan mı doğru mu söylediğini bilmek bizim işimize yarayacaktır. Peki yalan söyleyen bir insanı nasıl anlarız ?1- Anatomik olarak kaşınmaya başlarlar.


Tam nedeni bilinmesede yalan söyleyen insanların kaşındıkları bilimsel araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir. İnsanın yalan söylerken salgıladığı bir hormonun bu kaşıntıya neden olduğu düşünülmektedir. Genelde baş kısmında olan bu kaşıntı bazen alt taraflarda da olabilir. Erkeklerin makyaj problemi olmadığı için baş kısmında olan kaşıntıları rahatlıkla kaşıyabilirler. Fakat kadınlar 'makyajım bozulmasın' düşüncesinde oldukları için kaşınma eylemi zorlaşır ve yalan söylediğinin anlaşılma oranı artar. Genelde serçe parmaklarını burunlarına sürterek kaşınma eylemini durdurmaya çalışır kadınlar.


2- Yalan söylediği esnada insan sağ tarafına bakar.


Yine anatomik olarak insanların baktığı açıların önemi vardır. Beyin sağ tarafa baktığında kurgulama işlemi yaptığı için dolayısıyla yalan esnasında insan sağa bakar. Tüm yalan söyleyen insanlar sağa bakmaz tabi çünkü yalan önceden planlanmış olabilir.


3- Yalan söyleyen insan göz teması kuramaz.

4- Yalan söyleyen insanın yüzü kızarır.

Yalan söylediği esnada beyinde bir yakalanma düşüncesi oluştuğu için yalan söyleyen kişi göz temasından kaçınır ve yüzü kızarır.

5- Yalan söyleyen kişinin ayakları çıkışa bakar.


Örneğin bir cafede oturuyorsunuz ve karşınızdaki kişinin ayak uçları size doğru değil, çıkışa veya kapıya doğru bakar. Çünkü yalan söylediği için bir kaçma isteği duyar. Çoğu zaman bilinçsiz olarak yapılır bu eylem. Beyin bu kararı kendisi alır.

6- Yalan söyledi ve inandırdı.

Siz karşınızdaki kişinin yalan söylediğinden eminsiniz fakat ufak bir şüpheniz var. Bu durumda yapılacak şey oldukça basit. Karşınızdaki kişiye kısa ve öz sorular sorun. Siz kısa sorular sorduğunuz halde o uzun cümlelerle anlatmaya çalışacak soruyu sürekli uzatacaktır. Eğer karşınızdaki gerçekten yalan söylüyorsa siz sussanız bile o sürekli konuşmaya çalışacaktır. Siz en son tamam diyip (sen haklısın vb. bir şey de diyebilirsiniz duruma göre) bitirin konuşmayı. Yalancı sizi kandırdığına inanacak ve rahatlayıp normal davranışlarına dönecektir.

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim


Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


8 yorum:

 1. Eline sağlık artık yalan söylerken bunlara dikkat ederim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bunları yalan söylerken yakalanmayın diye değil, biri sizi kandırmaya çalışırsa onu fark edin diye yaptık ama siz yanlış yorumladınız galiba :)

   Sil
  2. Tamam işte o kişinin yerinde ben olsam anlamında

   Sil
 2. Çok gerekliydi bu dünyada kimsyee güven olmuyor sağolun :)

  YanıtlaSil
 3. Bu dünyada güven gittikçe azalıyor maalesef bu işe yarayacak :)

  YanıtlaSil
 4. Sherlock Holmes ,Watson un sevgilisiyle tanıştığı zaman yalancı olduğunu hemen anlamıştı. Bunu nasıl yaptı??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat ettiyseniz o kısımda Sherlock John'a bıyıklarını kesmesini söylüyor. John'da Mary seviyor diyor, Sherlock sevmiyor diyor. Yani Sherlock'un olmadığı o 2 yıllık zaman diliminde Mary, John'u bıyıklarını seviyorum diye kandırmış, halbuki sevmiyor. Oradan anlıyor Sherlock'ta.

   Sil
 5. Yalan söyleyen insan göz temasından kaçınır genellemesi yapmak yanlıştır. Bir sorunun cevabını düşünmesi gerekirse göz temasını kesebilir ama ortada önceden kurgulanmış ve düşünmeye gerek duyulmayan bir yalan varsa göz temasını kesmeden konuşur

  YanıtlaSil