Youtube Kanalımız

Sürekli Yapılan YanlışlarÇıkarım Yapma Bilimi; birçok internet sitesinde, bloglarda yada forumlarda yanlış kelimeler kullanılarak ifade edildiği için okuyan kişiler anlıyamıyor ve yanlış fikir sahibi oluyor.

Çıkarım Yapma Bilimi; kimileri için sadece bir hobi, kimisi için vakit geçirebileceği bir uğraş hatta bazıları için bir ekmek kapısı. Her şekilde doğru ve düzgün uygulanabilmesi için olmazsa olmazları ve başlıca gereklilikleri var. Örnek verecek olursak hayal gücü, dikkat yeteneği ve kıvrak zekaya sahip olmak sayılabilir. Sonuç olarak bunlar düşünce sistemini tam olarak oturtmak için önemli.


Öncelikle kesin yapmamız gereken önemli noktaları kaçırırsak yada başka yönlendirmelerin kafamızı karıştırmasına izin verirsek bunu öğrenip, kendimizi geliştirmemiz oldukça zorlaşır.


En büyük yanlışlardan biride Çıkarım Yapma Bilimi'nin Sherlock Holmes'ün icadı olarak düşünülmesidir. Çıkarım Yapma Bilimi Sherlock Holmes'ün icadı değildir. Büyük bir ihtimalle Sherlock Holmes sayesinde adı koyulup tek bir başlık altında incelenebiliecek bir hal almıştır. Ancak gerçek yaratıcısı Arthur Conan Doyle'da akıl hocası olan Dr. Joseph Bell'den ilham alarak yapmıştır. Dolayısıyla bu olay artık tartışılmaya değmez bir internet söylentisidir.


Bu olayın aynı zamanda yaratma yada kurgusal bir karakter üzerinden yayılmış olması insanlara hayal ürünü veya ulaşılmaz bir şey gibi geliyor.


Çıkarım Yapma Bilimi Sherlock Holmes'ün icadı olmadığı gibi, onun üzerinden abartılan bir uygulama da değildir.


Son zamanlarda çıkan yeni dizi ve filmlerin yaratmış olduğu yeni Sherlock Holmes tiplemesi o eski büyüteciyle iz kovalan dedektifi geri planda bırakıyor. Yeni tiplemeyle ilgi çeken yorumlar geliyor birçok kişinin aklına.


Bunları anlatmamın sebebi şu; internette adına onca dizi,film ve uygulamar açılan bir hayal karakter olmasından dolayı insanlar bu olaya ön yargıyla bakıyor. Fakat kesinlikle yersiz. Tüm örneklerin kurgusal bir karakter tarafından yapılması insanların aklına direkmen ''Bunlar gerçek hayatta olamaz'' yada ''Bu kadar bilgiyi sadece dış görüşünden veremez'' gibi şeyler getiriyor fakat bunlar tamamen yanlış. Hatta tam tersi dizi ve filmlerdekinden çok daha fazla çıkarımlar elde edilebilir. Çünkü filmlerde yada dizilerde o an verilmek istenen mesaj hikayenin akışına göre yazılıyor, oysa gerçek dünyada bu tarz sınırlar yoktur ve gözlem yeteneğiniz kadar sonuç çıkarma şansınız vardır.


Kısaca söylemek gerekirse dizi filmlerde çok abartılmış bir hayali karakter söylemesi tamamen yanlıştır hatta aksine gerçek hayatta daha zengin gözlemler yapılabilir.


Kesinlikle Çıkarım Yapmayı tahminle karıştırmayınız.

Tahmin olayı genele vurmaktır. İşin içine kendi sezgilerini ve insanların fiziği üzerinden yorum yapmayı karıştırmaktır ki buda gerçekten uzaklaştırır. Çıkarım Yaparkende sezgilerden az da olsa yararlanılsada sonuç her zaman geneli ortaya koymak zorunda değildir. Burada anlatmaya çalıştığım şey, tahmin tekdüzeliktir fakat akıl yürütmek kanıtlara ve somut bilgilere dayandığı için sonuçları çeşitli olabilir. Tabiki hayatımızda tahminlerin doğru çıktığı anlar görüşmüştür. Nihayetinde hayatta tesadüflere de yer var ki üstelik, ne zaman yanlış çıkacağını kestiremediğinizden hiçbir garantisi yoktur.


Günlük Hayatın Bir Parçası.

İşleri kendiniz için zorlaştırmayın. Bu, zaten herkeste öyle ya da böyle bulunan basit bir özelliğin geliştirilmesi ve eğitilmesiyle, zihnimizi daha düzenli çalıştırmakla ilgili. Kendinizi şartlayarak, hata yapmaktan korkarak hareket etmeyin.

Becerilerimizi ileri seviyelere taşıyabilmek için bu tarz hataların önüne geçmeli, daha iyi sonuçlar için daha doğru bilgilerle hareket etmeli ve bunun için doğru kaynaklardan faydalanmalıyız. Bu sizin için bir hedef ise, internette yaptığınız sörflere güvenmeyin. Uzmanlar tarafından yazılmış kitap ve makaleleri takip edin ve en güvenilir bilgi için deneyim kazanacağınız ortamlar yaratmaya çalışın. Sitemizi takipte kalınız. Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone
olmayı unutmayınız.

Twitter : @cikarimyapalim

Youtube : Çıkarım Yapma Bilimi


Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.

8 yorum:

 1. Hocam derslerinizi severek okuyorum ve devamını bekliyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Ben çıkarım yapma bilimini duymadan önce de ufak çıkarımlar yapıyormuşum lakin haberim yokmuş.Şimdi kendımı gelıstırıyorum ve yetenegımın olduguna ınanıyorum.Teşekkür ediyorum size de. :)

  YanıtlaSil
 3. destek için burdayım

  YanıtlaSil
 4. günlük hayatta karşılaşabileceğimiz gözlemler ve işaret ettikleri belirgin çıkarımlar hakkında bir yazınız var mıydı?eğer yoksa da öneririm.ayrıca verdiğiniz bilgiler çok yararlı.vakit ayırıp insanları bilgilendirmeniz mükemmel bir şey,tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplu olarak paylaşılmış gözlem örneği yok ama birkaç paylaşımımızda var. Sitemizi incelerseniz ulaşabilirsiniz. Düşünceniz için teşekkür ederiz.

   Sil
 5. kendi cikarim yeteneginizden bahseder misiniz ?

  YanıtlaSil
 6. uzmanlar tarafından yazılmış kitap olarak ne önerebilirsin?

  YanıtlaSil
 7. kitap olarak ne var önerebileceğiniz

  YanıtlaSil