Youtube Kanalımız

Pratik Yapma AlışkanlığıKonuya geçmeden önce çok fazla yanlış bilinen bir konuyu düzeltmek istiyorum. Arkadaşlar Çıkarım Yapma Bilimi yüksek zeka isteyen bir dal değildir. ''Sherlock çok zeki, bizim onun gördüğü gibi görmemiz imkaansız.'' diye düşünen insan sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. Sherlock'ta doğuştan çıkarım yapamıyordu ama ömrünü bu dala adayarak kendini geliştirdi. Çıkarım Yapma Bilimi gözleme ve pratiğe bağlı bir daldır. Ne çok zeki olmanıza nede doğuştan bu özelliğinizin olmasına gerek yoktur.
Çıkarım Yapma Bilimi uzun uğraşlar gerektiren bir dal. Bir anda bu konuda uzman olmayı beklemek olta olmadan balık tutmaktan daha zor. Çıkarım Yapma Bilimi'ni aslında apartman yapmaya benzetebiliriz. İlk olarak ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğreniriz. Bu apartmanın temeli olur. Sonrasında ise herşey bize kalmış durumdadır. Ya temelini atıp bırakırsınız yada pratik yaparak katları çıkmaya başlarsınız.


Eğer pratik yapmayı gündelik hale getirip, alışkanlık kazanırsanız artık apartman yapmayı bırakıp gökdelen dikmekle uğraşabilirsiniz. Alışkanlık kazanmak aslında göründüğü kadar zor bir şey değil. Örneğin etrafınızı izleyin hergün. Evinizin önünde duran siyah arabanın ertesi gün bakınca orda olmadığını farketmekle başlayın işe. Gün geçtikçe o arabanın modelini, plakasını vb. daha detaylı bilgilerini çok hızlı bir şekilde aklınızda tutacak hala geleceksiniz. Unutmayın tuğlalarda küçüktür ama birleşince apartmanlar, gökdelenler oluşur. Pratiğinize bağlı olarak binanız gelişir. Apartman yapmakta, gökdelen dikmekte yada temeli atıp bırakmakta sizin elinizde. Pratik yapmayı günlük hayatınıza taşımak için birkaç ipucu:

1- Not tutun: Cebinizde taşıyabileceğiniz küçük bir not defterinizin olması sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Not tutmak unutma riskinizi sıfıra indirir ve dikkat etme gücünüzü artırır. Not tutunca fark edeceksiniz ki ayrıntıları yakalama oranınız artacak.


2- Kendinize 2-3 dakika ayırın: Hergün meditasyonlar yaparak kendinizle başbaşa kalın. Burda meditasyon diyerek tabir ettiğim şey ortadan kaybolmak değil kendinizle baş başa kalmak. Oturup 2-3 dakika kendinize odaklanın. Bir gözlemci kendine ne kadar iyi odaklanırsa etrafında gelişen olayların o kadar farkında olur.


3- Günlük denemeler yapın: Eğer gözlem yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız bunu düzene sokmanız gerekir. Örneğin arkadaşınızın hergün işe giderken taktığı kravata dikkat etmek vb. gibi. Hergün böyle dikkat ederek alışkanlık kazanacaksınızdır.


4- Bildiklerinizle gördüklerinizi karşılaştırın: Bazen gördüğümüz şeylerle aklımızda düşündüğümüz şeyler birbiriyl eşleşmeyebilir ve bu eşleşmeyi bulmak uzun sürebilir. ''Ben bunu nerede gördüm ?'' diye saatlerce düşünebilirsiniz. Bunun için iyi bir zihin sarayınızın olması size hız katacaktır.

Ayrıca kitap kampanyamız hala devam etmektedir. Kampanyaya katılım ayrıntıları için buraya tıklayınız.

Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone olmayı unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim


Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.

1 yorum: