Youtube Kanalımız

Sherlock Holmes'ün Gözünden Dünyaya Bakmak


Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere dünyaya adeta Sherlock Holmes gibi bakmak için 8 ipucu vericem.

Sherlock Holmes, kurgu üzerine kurulmuş bir karakter bu doğru fakat bu onun yöntemlerinden yararlanmamızı engelleyecek bir husus değildir. Hepimizin bildiği üzere Sherlock Holmes'ün en önemli özelliği üzerinde çalıştığı dava yada olay hakkında sürekli gözlem ve çıkarım yapıyor olmasıdır. Hiçbir olayı basite almaz, küçümsemez ve ustaca irdeler ve bu şekilde inanılmaz bilgiler edinir. Şimdi Sherlock Holmes gibi düşünmek için 8 ipucuna geçelim :


1-Olayları sağlıklı bir şüphecilikle değerlendirebilmeliyiz. Önce durup kendi aklımızdan geçen düşünceleri tekrar sorgulamalıyız. Düşüncelerimizi filtreledikten sonra gereksiz düşünceleri eleyip daha sağlıklı davranmalıyız.

2-Kesinlikle ön yargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Beynimizin otomatik kurmuş olduğu bağlantıların üstesinden gelerek daha objektif düşünme becerisi geliştirebiliriz.

3-Tüm olayları derinlemesine gözlemlemeliyiz. Elbette gereksiz yargılar çıkacaktır fakat derinlemesine gözlem önemlidir.

4-İnce ayrıntıları düşünmeliyiz. Sherlock Holmes bir not bulduğunda sadece onu okumakla kalmaz derinlemesine incelerdi hatta bazen koklardı. Bu bakış açısı ona her zaman ek bilgiler kazandırmıştır.

5-Olaya odaklanırken aklımızdan her şeyi çıkarmalıyız ve sadece olaya odaklanmalıyız. Araştırmalara göre bir olayla ne kadar bütünleşebilirsek çözüm için o kadar motive oluyoruz.

6-Olaylara bir adım geriden bakmayı bilmemiz lazım. Olaya üçüncü bir gözle bakarsak pek çok ayrıntıyı net olarak görürüz. Daha geniş bir açıdan bakmak her zaman yararlıdır.

7-Kendimizi her zaman eğitmeye çalışmalıyız. Her zaman öğrenmeye açık olmalı ve yeni bilgilerin peşinden koşmalıyız.

8-Muhakkak günlük tutmamız lazım. Her şeyi aklımızda tutamayız ama günlük bize yardımcı olacaktır.

Bizi Twitter yada Youtube adresimizden de takip etmeyi unutmayın. İyi günler.

Twitter: @cikarimyapalim

Youtube: ÇıkarımYapmaBilimi

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


1 yorum:

  1. Çok sayıda yazım hatası var, lütfen biraz özen gösterin, o zaman siteniz çok daha değerli olacak

    YanıtlaSil