Youtube Kanalımız

Gözlem Yaparken Öncelikler

Hiçbir ayrıntıyı, bilgiyi kaçırmiyim diye yapmış olduğunuz o aceleci davranış size zaman kazandırmaz tam tersine sizin en büyük ayrıntıları kaçırmanızı sağlar. Gözlem yapma sürecini aşamalar halinde yürütmek gerekir. Bu aşamalarda bize en önemli kanıtları sunacak en büyük yöntem ayrıntıları önem sıralarına göre değerlendirmektir.

Ne kadar çok kanıta sahipseniz elinizde o kadar çok bilgi var demektir. Eğer bir ayrıntıyı yakalamışsanız direk olarak bilgiyi buldunuz demektir. En önemli detaylar küçük ayrıntılarda olsada, eğer gözlem yapma konusunda pek iyi değilseniz küçük ayrıntıları görmede zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle benim önerim görebileceğiniz ayrıntılara yoğunlaşın ve onları takip edin. Zamanla küçük ayrıntıları yakalayıp önemli bilgileri elde edeceksiniz. Ama sorun şu ki insanlar direk en önemli bilgiyi elde etmek istiyor ve bu aceleci tavır onların gözlerinin önündeki bilgileri es geçmelerini sağlıyor ve hiçbir sonuca ulaşamıyorlar. Bu yüzden tüm ayrıntıları yakalayabilmek için öncelikle ortada olan ayrıntılara yönelmek gerekiyor.
Örnek verecek olursak otobüse bindiniz diyelim ve tanımadığınız insanlar hakkında fikir veya bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. İlk yönelmeniz gereken yer ortada olan yani büyük ayrıntılar. Gözlem yaptığınız kişinin kıyafetindeki bir lekeye bakmak yerine kıyafetin pahalılığı, hatta otobüsün yönüne göre kişinin inebileceği yerler gibi. Ayakkabısındaki yırtıklardansa bu sıcak havada neden bot giymiş olduğu; defterinin kapağındaki lekelerin neden olmuş olabileceğindense, otobüste neden defterini çıkarmış olabileceği gibi...Ayrıntıları büyükten küçüğe doğru (önemliden önemsizede olabilir) bir sırayla değerlendirmeye çalışmak sonuca götürme ihtimali olan işaretleri ve o işaretleri yakalamadaki becerilerinizi arttıracaktır.

Ayrıca yakın zamanda Çıkarım Yapmaya Yardımcı bilimler etiketi altında yeni kategorimizde size çok yardımcı olucaktır. Sitemizi takipte kalınız. Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone 
olmayı unutmayınız.

Twitter : @cikarimyapalim

Youtube : Çıkarım Yapma Bilimi

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder