Youtube Kanalımız

Ders 9 - 2 Ayda Neler Öğrendik ?


Merhaba arkadaşlar 9. dersimize hoşgeldiniz. Bu dersimizde bu zamana kadar öğrendiğimiz, incelediğimiz konuların hepsine değineceğiz. Bakalım ne öğrendik ? Neler biliyoruz ? Neler bilmeliyiz ? gibi sorulara değineceğiz.
Derse geçmeden önce birkaç noktaya değinmek istiyorum. Sitemiz kurulalı 2 aya yakın bir zaman oldu. Gerçekten burada site ekibi olarak sizlere bir şeyler öğretebilmek amaçlı sürekli çalışıyoruz, araştırıyoruz. Sizlerinde bizi desteklediğini görmek bizi mutlu ediyor.
Gerek buradan site üzerinden, gerekse sosyal medya hesaplarımızdan hep iyi dönüşler aldık.(Tabiki arada bizi tersleyenlerde oldu) Bize yardım eden etmeyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Fakat halen Sherlock Holmes ve Yöntemleriyle ilgilenip Çıkarım Yapma Bilimi'ni merak ettiği halde sitemizden haberdar olmayan binlerce insan var. Sizden ricamız paylaşımlarımızı okuduktan sonra eğer beğenirseniz profilinizde paylaşmanız. Şimdiden teşekkür ediyorum ve derse geçiyorum. Ufak hatırlatmalarla toparlayıp neler öğrendiğimizi inceleyelim:► İlk olarak Sherlock Holmes'ün kim olduğunu birde bizim ağzımızdan öğrendiniz. Sherlock Holmes'ün kimliğini bizden okudunuz. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Çıkarım Yapma Bilimi'nin tanımını ve ne işe yaradığını öğrendiniz. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► İyi bir çıkarımın iyi bir gözlemle ve oldukça çok pratikle olacağından bahsettik. Eğer bu dalda gelişmek istiyorsak tek çözüm pratik yapmak. Çıkarım Yapma Bilimi'nin puzzle gibi olduğunu ve ufak parçalardan sonuca ulaşmayı öğrendik. Çıkarım Yapma Bilimi'nin en eğlenceli kısmının pratik yapma kısmı olduğunu öğrendik. Çünkü pratik yaptıkça gelişecek, geliştikçede çıkarımlarınızın doğruluk oranının artacak ve doğal olarak içten içe bir sevinme ve mutlu olma durumu yaşayacaksınız. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )

► Çıkarım yapmanın amacını öğrendik. Eğer işimiz gereği çıkarım yapmıyorsak bulunduğumuz ortamda bize ne gibi avantajlar sağlar ? sorusuna cevap verdik. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )

► Yaptığımız çıkarımların sağlamasını yapmayı öğrendik.(Doğru olup olmadığını kontrol etmeyi)
 ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Site ekibi olarak size ufak ipuçları verdik. Gerek bizim bilgimiz gerekse internetteki araştırmalarımızı derleyip bir şeyler yapmaya çalıştık. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Çıkarım Yapma Bilimi'nin en önemli konularından biri olan ''Dikkat'' konusuna değinip ayrıntılarla size anlatmaya çalıştık. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Beraber çıkarım yapacağımız birinin olmasının bize ne gibi avantajlar kazanacağından bahsettik. Ortağımızla nasıl çıkarım yapmalıyız? gibi soruları öğrendik. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Site ekibi olarak oturup Sherlock dizisinden 3 önemli çıkarım seçip video halinde size sunduk. 
( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )

► Çok önemli bir ileri hafıza tekniği olmasıyla birlikte Çıkarım Yapma Bilimi'nin bel kemiği olan Zihin Sarayı'nı ve nasıl kullanmamız gerektiğini öğrendik. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Dünyaya birde Sherlock Holmes'ün gözünden bakmak için 8 önemli ipucu verdik. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Bir kişiyi gözlemlerken ilk olarak nelere bakmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz ? gibi sorulara değinip, açıklama yaptık. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Çıkarım Yapma esnasında en çok yapılan yanlışlara değindik. Yanlış bir çıkarım yaparsanız asla üzülmeyin, bu çok doğal bir şeydir. Daha çok pratik yaparak kendinizi geliştirmeye çalışın. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )► Önemli bir konu olan Çıkarım Yapma Bilimi'nin olmazsa olmazı olan ''Beden Dili'' konusundan bahsedip, detaylıca açıkladık. Bu çıkarım yaparken oldukça işinize yarayacaktır. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Çevrenize, etrafınıza, ailenize yani bizim gözümüzde yaşadığımız olaylara dikkatli bakıp, karşılaşabileceğimiz sorunlara önceden tedbir almayı öğrendik. Bakmakla görmek arasında ki farklara değindik. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )


► Yalancıların mumunu anında söndürebilmek için çok önemli bilgilere değindik. Ama siz bu bilgileri yalan söylerken yakalanmayayım diye değil, biri bize yalan söylerse onun farkında olmak için kullanacaksınız değil mi ? :) ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )

► Son olarak ekibimiz tarafından seçilen Sherlock Holmes'ün 5 güzel sözünü okuduk. ( İlgili başlığa gitmek için buraya tıklayınız )

Bizi takip edip destekleyen herkese sonsuz teşekkürler.

Bize Youtube ve Twitter kanalımızdan abone olmayı unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

3 yorum:

 1. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Nerede eksiğim olduğunu öğrenme fırsatım oldu. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Derslerin devamını diliyorum inşallah yorumu dikkate alırsıniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ders 11 için çalışmalar başlandı, en kısa sürede yayınlanacaktır.

   Sil