Youtube Kanalımız

Bakıyorsun Ama Görmüyorsun !!


Çok üzücüdür ki birçok insan günlük yaşantısında etrafında gelişen olayların farkında değil. Üstelik olayların farkında olmadığı için olayların getirdiği veya getireceği sonuçlardan da habersiz. Çünkü bu olayları görebilmek için hiçbir çaba veya dikkat sarfetmedi. Sonuçlarla yüzleştiğinde ise şaşırıyor hatta isyan ediyor.Çevremizde olup bitenlerin ne kadar farkında olduğumuzu ortaya koyan araştırma sonuçları tahminlerin ötesinde, ilgi çekici. Mesela bunlardan birinde, yanınıza yabancı birisi yaklaşıp size bir adres soruyor. Siz ona adresi tarif ederken, aranızdan büyük bir tabela taşıyan iki kişi geçiyor. Tabelanın kısa bir süreliğine görüşünüzü perdelediği sırada size adres soran kişi değiştiriliyor, karşınızda başka biri var fakat siz en ufak bir tereddüt yaşamadan adresi tarif etmeye devam ediyorsunuz. Dalgınlıkla fark edemediniz, olağan karşılanabilir. Bu kez değişimlerin sayısı arttırılıyor. Birkaç cümle konuşabileceğiniz o kısa zaman zarfında, birbirinden çok farklı üç ayrı kişiye adres tarif ettiğinizde bile sonuç değişmiyor ve adresi anlatan kişi hiç birini farkedemiyor. 'Değişim körlüğü' olarak bilinen bu durum, aslında o an için odağımızın dışında gelişen hemen herşeyi önemsiz bulmamızdan kaynaklanıyor.


Tüm ayrıntıları farketmemiz imkaansız elbette.. Ancak bizi endişelendiren günlük yaşantımızda önemsiz ayrıntılardan ziyade önemli ayrıntıları atlamamız ve görmezden gelmemiz. Sadece çok az bir kısmın farkında olarak yaşıyoruz. Fakat asıl kısım olan buz dağının altında gelişen olaylar ise bizi derinden etkileyen, şok eden hatta yıkan sürprizler olarak karşımıza çıkıyor.

Herşey yolunda diye düşünürken eşinin boşanma kararıyla şok olanlar.. İşlerinin ve performansının çok iyi olduğunu düşünürken işten çıkarılanlar.. Yıllardır çocuklarının uyuşturucu bağımlısı olduğunu farkedemeyip öğrenince şok olan aileler.. Kendinden çok güvendiği ortağı tarafından dolandırılan insanlar ve buna benzer hayat hikayeleri.. Sürekli şaşırıyoruz. Sürprizlerle yaşıyoruz. Bir gizemden diğerine doğru daimi bir devinim içindeyiz sanki... Hergün içimizden biri, ‘nasıl göremedim’, ‘nasıl fark edemedim’ diye sorguluyor kendini... Neyse ki, seçici algımızı, dikkat yeteneğimizi ve farkındalığımızı geliştirmenin yolları var, geçici bir körlük hali yaşadığımızda çaresini bulabiliyoruz... Her şey önce kendimizin farkına varmak ve farkındalıkla yaşamaya karar vermekle başlıyor.

"Sadece akılsız bir fare bir kedinin yatağına saklanır ve sadece zeki bir kedi oraya bakmayı akıl eder" diyor Sherlock Holmes. Bir an için durun ve bir adım geri çekilip yaşamınıza dışarıdan bakın... Gözünüzün önünde olan ama göremediğiniz neler var?

 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim


Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder