Youtube Kanalımız

Zihin Sarayı – Mind Palace Nedir ?

Zihin Sarayı’nı internette araştırırsanız ileri bir hafıza tekniği olarak geçtiğini görürsünüz. Aslında hayal ederek unutmamak için bilgi saklama yöntemidir. Bilgileri kullanışlı bir şekilde depolarsınız. Bu sayede depolanan hiçbir bilgi unutulmaz. Bir mekanın haritasını çıkarırsın, hatıralarını veya bilgilerini oraya depolarsın ve teorik olarak hiçbir bilgi unutulmaz. Tek yapman gereken şey bilgiye giden yolu bulmaktır. Nasıl yapacaz diye soracak olursanız işte böyle :

1- Bir plan üzerinde karar verin. Zihin Sarayınız tamamen hayal ettiğiniz bir yer olabilir ama aşina olduğunuz bir yeri yaparsanız bilgiyi bulmanız daha da kolaylaşır. Zihin Sarayınız evinizin, sokağınızın, caddenizin veya hayalinizdeki yerin her hangi noktası, köşesi olabilir ama daha ayrıntılı bir bildiğiniz yerin olması işinizi kolaylaştırır.
2- Bir sıra tanımlayın. Eğer belirli sırada bir şeyler hatırlamanız gerekirse zihin sarayınızda belirli bir sırayı hatırlamanız gerekir. Bir rota belirlemeli ve hep aynı rotayı izlemelisiniz. Bu bilgiyi bulmayı kolaylaştıracaktır.
3- Zihin sarayı için belirlediğiniz yerde özel depolama alanları belirleyin. Buraya önemli bilgileri koyun ve sonra o bilgiyi hatırlamak için oraya bir eşya koyun. (numara, isim veya harhangi bir şey olabilir) Böylece ihtiyaç anında o eşyayı hatırlıyacak ve bilgiyi hızlı bir şekilde bulacaksınız. Normal bilgiler içinse sarayınızda odalar açın ve bilgileri odalara doldurun. Koltuklara, tablolara, masalara özel bilgiler verin ve her eşya bir bilgiyi temsil etsin. Aksi halde bilgiler karışabilir.
4- Zihin Saray’ınızı ezberleyin. Her odayı her eşyayı demek gerekirse sarayın her metre karesini ezberleyin. Sonra sık sık sarayınızda dolaşın ki bilgiler taze kalsın.
5- Yaratıcı olun. Sarayınızın içi ne kadar ilginç ve farklıysa bilgilerinizi unutma olanağınız o kadar azalır.6- Son olarak sarayınızda bol bol gezip sarayınızı kullanın. Eğer sarayınızın her yerini ezberlediyseniz içinde turlar atmaya ve bilgilerinizi kontrol etmeye çalışın. Birbirinden farklı iki bilgiyi bir anda çağırın. Örneğin sevgilinizin doğum günüyle deltanın formülünü bir anda çağırın. Bu size hız katacaktır.


 Sitemizle ilgili herhangi bir sorunuz, düşünceniz veya öneriniz varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Twitter: @cikarimyapalim

Facebook: cikarimyapalim


İnstagram: cikarimyapalim

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


11 yorum:

 1. Yazı okumayı sevmeyenler videodan izleyebilir demişsin, orada da yazı var :D

  YanıtlaSil
 2. Ben kendi adıma çağrışım yapıyorum. Mesela yılanların omurgalı canlılara girdiğini izlediğim bir belgeseldeki karıncaların yediği bir yılan iskeletiyle bağdaştırdım. Bağlama yöntemi diyorum buna:-) Bu arada güzel site hazırlamışsın tebrik ederim başarıların daim olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz daha açarmısınız cünkü sanırım benim gibi düşünen birisini buldum. ( bu çok sık olan bir şey değil) ;)

   Sil
  2. çağrışım bağdaştırma bu zaten kullanılan bir yöntem değil mi ? biraz araştırırsanız belki hakkında yazılmış kitaplar bile bulabilirsiniz

   Sil
  3. yılan omurgalı canlı mı kardeş

   Sil
  4. lan yılan omurgalı mı diye soruyor Türkiye'nin haline bak be!

   Sil
 3. Bu paylaşımınız için teşekkürler oldukça faydalıydı yeni hafiza teknikleri her zaman hoşuma gitmiştir. Elbette bağlantı kurarak saklamak şu ana kadarki tercihim olsa da hafıza sarayı daha zor ve ilgi çekici görünüyor.

  YanıtlaSil
 4. uzun bilgileri veya ezberledigimiz kitaplarıda bu şekilde depolaya bilirmiyiz nasıl yapılır lütfen ayrıntı verin

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar,
  Öncelikle İlk sorum:Alışveriş listesini hatırlamak kolay olur bu yöntemle;Kapıyı Domates musluktan akan suyu süt şeklinde hayal edebiliriz fakat bir şiiri ezberleyeceğiz yada bir yazıyı bunu Zihin sarayı yöntemi ile hatırlamamız mümkün mü ? Teşekkürler güzel bir çalışma olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle güzel soru. :) Bence musluktan akan suyu süt ile , evdeki avizenizi (avizenin şekli daireyi andırıyorsa) domates ile vb alışveriş listesi maddelerini benzeri eşyalara benzetmekte veya bağdaştırmakta ne kadar iyi bir hayal gücüne sahipseniz , bir şiir veya uzun bir yazıyı ezberlemek için daha da iyi bir hayal gücüne sahip olmamız gerekir. Hayal gücümüzü zenginleştirebildiğimiz ölçüde güçlü kılabiliriz. Mesela bu yorumumdan sonra HayaL Gücümüzü nasıl geliştirebiliriz sorusunu sorabiliriz arama motorlarına:) Teşekkürler.

   Sil
 6. Ben bu tekniği biraz daha farklı kullanıyorum. Zaten içinde bulunduğum ve kapıları sonsuza kadar giden bir sarayda istediğim bilgiyi veren bir sarayda olduğumu, her odanın beni bir ormana götürdüğünü (odak noktam genelde bitkiler ya da bitkilerin arasından çıkan bir köpek oluyor) hayal ediyorum. Değiştirdiğim şey ise başıma gelenler(örneğin bir plakayı hatırlayacaksam yapraklar o şekli alıyor). Bu yöntemi uygularsam yavaşlar ya da bir şey kaybeder miyim? Bu arada elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil