Youtube Kanalımız

Ders 5 Çıkarım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Önceki derslerde nasıl çıkarım yapılır,nelere dikkat etmeliyiz gibi en çok sorulan sorulara cevap vermiştik. Bugün ise yaptığımız çıkarımın ne kadar doğru olduğunu tartışacağız. Çıkarım yapıyoruz ama yaptıktan sonra hiç düşünüyor musunuz acaba doğru mu yaptık yanlış mı yaptık diye. Şunu belirtmeden geçmek istemiyorum çünkü yanlış bir çıkarım sizi en yakın arkadaşlarınızdan eder,sevgilinizden eşinizden ayırır olumsuz sonuçlara yol açar. Şimdi doğru çıkarımın nasıl sağlamasını yapacağımızı anlatacam.
Baktınız kız arkadaşınız erkek parfümü,sigara içmemesine rağmen sigara kokuyor ve size son zamanlarda ters davranıyor. Aslında akıllara burda ilk gelen şey başka bir erkek olduğudur öyle değil mi ? Böyle direk sazan gibi atlarsak örnekteki gibi sevgilimizden de arkadaşlarımızdan da oluruz. Bu tip durumlarda çıkarımı yaptıktan sonra karşınızdakine bir şey söylemeden onun ne yapacağını beklemelisiniz. Bırakın size istediği gibi davransın. Sakinlik çıkarım yapmanın temelidir. Belli bir süre sonra karşınızdaki kişi hakkında çıkarımın ne kadar doğru olup olamayacağını düşünün ve yüz yüze konuşurken hızlı bir biçimde yaptığınız çıkarımı söyleyin. Karşınızdaki kişi heycanlanıyorsa (bunu anlamak için nabzına veya göz bebeğine bakın. Nabız artar göz bebeği büyür) Baktınız heyecan belirtileri var haklısınız demektir ve artık orda yapılmasını gerekeni sadece siz bilirsiniz, ama heyecan belirtisi yoksa büyük ihtimal çıkarımınız yanlıştır ama yinede kesinlik için daha fazla çıkarım yapın ve bulduğunuz delilleri karşılaştırın. Bu derslik bu kadar. Bizi Twetter hesabımızdan ( https://twitter.com/cikarimyapalim ) yada buradan takip edip paylaşabilirsiniz. İyi günler.


Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.

6 yorum:

 1. 'Baktınız kız arkadaşınız...' diye başlayan bir cümle kurduğuna göre yerli sherlock'cuğumuz erkek oluyor değil mi :) bu da bir çıkarımdır sonuçta. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bunlar sahalarda görmek istediğimiz çıkarımlar :)

   Sil
 2. Baktık kız arkadaşımız yok sadece 1-2 yakın arkadaşımızla buluşup evde ünive hazırlanıyorsak çıkarımın doğruluğunu nasıl teyit edebiliriz. Gelişimimizi nasıl takip ederiz ?

  YanıtlaSil
 3. Sayfanız çok güzel ve yardımcı bir sayfa! Cidden beğenerek takip ediyorum ancak aklıma takılan bir şey var. Genelde dersler ve çıkarım örnekleri kişilik analizine yatkın oluyor. Demek istediğim seçtiğimiz kişinin iç dünyasını öğrenmiş oluyoruz daha çok. Aslında bu da baya yardımcı olur tabii o ayrı ama eğer mümkünse mesela okuldaki arkadaşımızım o sabah ne yaptığı ne yapmadığı gibi şeyleri çıkarım yapıp olay örgüsü kurma konusunda yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel sayfa vidolara devam edin teşekkürler

  YanıtlaSil