Youtube Kanalımız

Çıkarım Yapma Ders-8 Ortağınız OlsunMerhaba arkadaşlar bu dersimizde ikinci bir gözün bize ne kadar yarar sağlayacağını öğreneceğiz. Hepimiz insanız muhakkak gözümüzden kaçan ayrıntılar olacaktır. Bu herkeste olur. Üstadımız Sherlock Holmes bile arkadaşı John Watson'dan yardım alıyordu. O yüzden bizde çıkarım yaparken yanımızda güvenebileceğimiz bir arkadaşımız varsa ondan yardım almalıyız. Mesela ne gibi bir yardım diyeceksiniz hemen anlatiyim. Örneğin bir arkadaşınızla durakta oturuyorsunuz.

Sizde sıkılmayalım diye otobüs gelene kadar duraktakiler hakında çıkarım yapalım dediniz. Seçtiniz birini ve hakkında çıkarım yaptınız. Sonra arkadaşınıza '' Şu adam hakkında ne söyleyebilirsin ?'' tarzı bir soru sorun. Büyük bir ihtimalle ''nerden bilim lan ben'' tarzı cevap alıcaksınız. Hemen ona bizim siteden öğrendiğiniz bilgileri hızlandırılmış bir şekilde anlatıp çıkarım yaptırtın ve karşılaştırın. Aynı bulduğunuz çıkarımlar yüksek ihtimalle doğrudur. Eğer arkadaşınızda sitemizden haberdar veya Sherlock Holmes hayranıysa çıkarımları doğru yapma oranınız daha yüksek olucaktır. Arkadaşlar ayrıca sürekli aynı şeyi tekrarlıyosun diye bir kaç yerden şikayet aldım. Bunu yapmamın tek sebebi çıkarımları doğru olarak öğrenmeniz. Hemen hemen her derste sürekli gözlem yapın, her boş vaktinizde etrafı gözlemleyin diyorum. Çünkü ne kadar gözlem yaparsanız o kadar iyi bir gözlemci olursunuz. Ayrıca buradan bilgisayar başında ömür çürüten okuyucularımada sesleniyorum. Çıkın dışarıya etrafınızı gözlemleyin. Arkadaşlarınızı, çevrenizi gözlemleyin. Bilgisayar başında ilerleme katedemessiniz. Bu derslikte bu kadar. Bizi Twetter hesabımızdan ( https://twitter.com/cikarimyapalim ) yada buradan takip edip paylaşabilirsiniz. İyi günler.

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.

14 yorum:

 1. hocam sen devam et biz okuyoruz çok iyisin
  birde dayımın arkadaşı vardı kimin resmini gösterirsek hemen kişiliği hakkında doğru tahminler yapıyordu bu olay hakkında bilginiz varmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya doğuştan gelen ilahi bir güç yada iyi sallıyordur. çünkü adamı görmeden tek bir fotoğraf üzerinden çıkarım yapılmaz.

   Sil
  2. yav he he benim dayım pro bi kere

   Sil
  3. benim eniştem jandarma polis

   Sil
  4. Hayvan gibi şiy yapıyonuz ya

   Sil
 2. Hocam merhaba bu dersler için çok teşekkür ederim gerçekten çok fayda verdi bana elinize sağlık.
  Ben genelde çıkarımlarımı izlediğim film,dizi ve okuduğum kitaplardan yaparım çoğu zaman doğru çıkıyordu peki sizce bu şekilde pratik yapmak bana ne şekilde yarar verir ? Bu şekilde pratik yapmaya devam etmeli miyim yoksa daha farklı şekilde mi yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet Bey, eğer çıkarımlarınızın doğruluk oranı yüksekse yönteminizi bozmadan devam edin. Eğer orta derecede ise hem kendi yöntemlerinizle hemde bizim burada anlattığımız yöntemlerle deneyin. Faydasını muhakkak göreceksindir.

   Sil
  2. Tamamdır yardımcı olduğunuz teşekkür ederim :-)

   Sil
 3. Sa dostum, Yolda sokakta insanlar hakkında çıkarım yapıyoruz eyvallah ama cafelerde nasıl yapacaz? İnsanlar sırf 1-2 saat cafeye gitmek için en az 2 saat hazırlanıyor. Kıyafetini ayarlıyor, el bakımı tırnak kesimi vs. sanırım cafeler için biraz daha farklı şeylere odaklanmak gerekiyor sen ne düşünüyorsun veya ne yapıyorsun? Bu konuyla ilgili bir ders başlığı da olacak mı?

  Top sende :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mert, kapalı alanlarda çıkarıma en yardımcı olacak şey beden dilidir. Onun dışında bir kaç püf nokta yakalarsan ve beden dili konusunda iyiysen epey bir çıkarım yapabilirsin.

   Sil
  2. Tekrar Merhaba ÇYB. Püf nokta kısmını biraz daha açar mısın? Beden dili hakkında araştırmalarım var mesela erkek karşısında kız varken olabildiğine alan kaplayarak hakimiyet kurmaya çalışıyor ancak alt tarafta ayakları birbirine girmiş saçma sapan bir şekilde oluyorsa bu adam çoğunun düşündüğü gibi kızlar karşısında çok da rahat değil daha çok rol kesiyor. Buna benzer şeyler mi yoksa biraz daha mı ayrıntı? :)

   Sil
 4. Bu konuda sadece bilginiz olsun diye söylüyorum yüz hatlarından karakter analizi yapma diye bir konu var o arkadaşın dayısı da bununla ilgilenmiş olabilir her zaman siz bize öğreticek değilsiniz bizim de size bir katkımız olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konuyla ilgili bilginiz varsa bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. Yazıp yollayın herkes bilgilensin.

   Sil
 5. Arkadaşıma böyle birşey önersem dalga geçer o yüzden ben tek çalışırım

  YanıtlaSil