Youtube Kanalımız

Çıkarım Yapma Ders - 2

 Nasıl Pratik Yapılır ?


Merhaba değerli blog okurlarım. İlk derste belirttiğim gibi iyi bir çıkarım çok iyi bir pratikle yapılır. Peki nasıl pratik yapıcaz diye soranlarınız olacaktır elbette. Bu asla bir ödev yada zorunluluk değil hatta bir oyun gibidir. Çıkarım yapmanın en eğlenceli yeri pratik yapılan kısımdır.
Ama asıl eğlence yaptığınız çıkarımın doğru olduğu andır. Peki nasıl pratik yapıcaz ? Hepimiz işe,okula vs. yerlere gidiyoruz,geziyoruz veya dolaşıyoruz. Karşımıza sürekli insanlar çıkıyor ve her insan birbirinden farklı özelliklere sahip. Şimdi nasıl pratik yapılır anlatıyım. Örneğin oturdunuz bir banka ve çocuğunu salıncakta sallandıran bir baba izliyoruz hakkında hiçbir şey bilmiyoruz nasıl öğrenebiliriz, tabiki çıkarımda bulunarak. Babayı 10-15 saniye izleyip hakkında oldukça bilgi edinebiliriz. İlk derste dediğim gibi ilk olarak duruşu ve saç stili. Hızlıca adamın duruşuna saç stiline bakıp bunun dışında kıyafet ve ayakkabısına baktıktan sonra adamın çocuğuyla iletişiminide göz önüne alınca adamın işi, eğitim durumu,sosyal çevresi hatta evli veya eşinden ayrılmış olduğunu hatta ve hatta çapkınlık yapıp yapmadığını bile anlarız. Başlıyalım; baktınız adama kılığı kıyafeti düzgün ayakkabısı ortalama 5-6 aylık elleri ne çok bakımlı nede çok bakımsız nasırlı. Parmağında yüzük var mı yoksa yok mu ? parka gelirken var mıydı yok muydu? Çocuğuyla iletişimi nasıl? Diksiyonu düzgün mü diye bakıp elde ettiğimiz parçaları birleştiriğimizde adam hakkında az çok bilgiye sahip olucaz. Elbette bu bilgiler size yetersiz geldi çünkü Holmes’ün dizisini ve filmini izlediniz hiç bu kadar kolay değildi ve bu kadar ayrıntısız değildi.Peki nasıl detaylı bir çıkarım yapıcaz? Dediğim gibi dersler ilerledikçe ve siz pratik yaptıkça ayrıntılara inicez. Bu derslik bu kadar. İyi bir çıkarım için sitemizi takipte kalın ve bol pratik yapın. Bizi Twetter hesabımızdan ( https://twitter.com/cikarimyapalim ) yada buradan takip edip paylaşabilirsiniz. İyi günler.İyi günler.

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


4 yorum:

 1. Ben bir kaç birşey söylemek istiyorum...Evet bir kaç çıkarım yaptık diyelim...Ama o bulduğumuz sonucun doğrulugundan nasıl emin olacaz.Adama gidip böyle böyle diyemeyiz ki...Farz edelim adamın parmağında yüzük yok ve çok bakımlı birisi hemen adama çapkın damğası vuramayız değil mi...Başka bir sebepten yüzüğü olmayabilir...Keşke Sherlock kadar derin düşünebilsek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla ve azimle sitemizi takip eden herkesin birer Sherlock olacağını düşünüyor. Dediğiniz gibi çıkarımların doğruluğu nasıl kontrol edecez diyorsanızda Ders 5 adlı yayınımızı okuyabilirsiniz.

   Sil
  2. diyor ki parka gelmeden önce yüzük var mıydı vardıysa eğer ve parka geldiğinde parmağından bunu çıkarmışsa çapkın diyebilirsiniz dedi ama bu kesinlikle öyle olduğu anlamını taşımaz ki ztem bu da adı üstünde çıkarım yapma yani tahmin herşey yüzde yüz doğru olacak diye birşey yok

   Sil
 2. Öncelikle yapmaya çalıştığınız işi takdirle karşıladığımı belirtmek isterim. Umarım daha iyi şeyler yapma yolunda emin adımlar atarsınız.
  Sonrasında ise eleştirimi belirtmek isterim. Lütfen yazı yazarken Türkçe konusuna dikkat edin. Konuştuğunuz gibi yazılan bir dil değildir Türkçe.
  Bu konuda takıntılı biri olarak, iyi bir iş yapılmış olsa bile okumak istemediğimi itiraf etmeliyim. Eminim benim gibi olan başkaları da vardır..
  Buna dikkat ederseniz sitenizin takibi ve okumak benim için çok daha zevkli olacaktır.
  Başarılar.

  YanıtlaSil