Çıkarım Yapma Ders -1

 Nasıl Çıkarım Yapmaya Başlanır ?


İyi bir çıkarım yapmak, çok iyi bir gözlemle ve oldukça çok pratikle olur. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok çıkarım yapma hızınız ve çıkarım yaptığınız bilginin doğruluğu artar. Peki iyi bir çıkarım nasıl yapılır?
İyi bir çıkarım puzzle gibidir. Çıkarım yapılacak kişi hakkında hızlıca düşünüp parçaları hızlıca yerine koymak  gerekir. Çıkarım yapılacak kişide bakılması gerekilen ilk yer ; eğer kişiyle konuşma fırsatınız varsa konuşması ve diksiyonu yok ise duruşu ve saç stilidir. Bu 3 kavram kişi hakkında bize en çok bilgi vericek yerlerdir.  Çıkarım yaptığımız kişinin diksiyonu ve konuşması düzgünse buna rağmen duruşu ve hareketleri iyiyse burdan kişinin eğitim hayatının iyi olduğu ve sosyal çevresinin gelişmiş olduğu sonucuna varabiliriz. Onun dışında ikinci bakılacak yer ayakkabısı ve kıyafetinin uyumudur. Kişi eğer kıyafetini ayakkabısına uygun giyinmişse buda bize sosyal çevresinin iyi olduğunu gösterir. Kişinin parmakları ve saç kesimide bize kişinin çalıştığı iş hakkında bilgi vericektir. Örneğin kişinin eli yıpranmış ve nasırlaşmışsa zor bir işte çalıştığını ve sürekli eliyle bişeyler yaptığı sonucuna varabiliriz. Kıyafetindeki kat izinden o kıyafeti kaç gündür giydiğini veya kıyafet kalitesinden maddi durumunu anlayabiliriz. Bu derslik bu kadar. Bizi Twetter hesabımızdan ( https://twitter.com/cikarimyapalim ) yada buradan takip edip paylaşabilirsiniz. İyi günler. 

Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.


7 yorum:

 1. olum video da farklı bişeymi yapıyoz değişik,burda da okuyoz.kafa yanmış adamın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Videonun girişine efektli introlar ekleyip, arka planada fon müziği koyup okuyucu sıkmadan okutma amacıyla yaptık. Bunları okumadan öğrenmenin başka bir yolu varsa yazın öğrenelim.

   Sil
 2. Çıkarım yapma bilimi okumadan olmaz ama ''Yazıyı okumayı sevmeyen takipçilerimiz videodan da dersi izleyebilir.'' sanki başka birşey varmış gibi zannediyor insanlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bizde farkettik fakat bizim amacımız videolarda sıkılmadan okutmayı sağlamaktı. Bu konu hakkında bir açıklama yazısını en kısa zamanda paylaşacaz. Yardımınız için teşekkürler.

   Sil
 3. Sadece derslerin sıralı olduğu bir link koyabilir misiniz araya başka makaleler girmiş çok karışık şu anda bence dersler diye bir link koyun altında ders 1 ders 2 ders 3... diye devam etsin...Sadece tavsiye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Site tasarımı hakkında çalışmalarımız devam ediyor. Sağ tarafa kategorileri ekledik, biraz da olsa işinize yarayacaktır.

   Sil
 4. Meh, ellerinize sağlık öncelikle. Niyetim kesinlikte saygısızlık değil onu da belirtmek isterim. Lakin videoya koyduğunuz müziği dinleyerek bir şeyler okumak isteyecek insan sayısının az olduğunu düşünüyorum. Video olduğunu söylediğinizi gördüğümde "Biri videoda yazıyı okuyor herhalde diye düşündüm. Bu da bir öneridir aynı zamanda, güzel bir şekilde okuyup video halinde de koyabilirsiniz.

  YanıtlaSil